آثار و نشانه ها

گور دخمه اسحاق وند

تاریخچه گور دخمه اسحاق وند

گور دخمه اسحاق وند
گور دخمه اسحاق وند

قبل از این که به گور دخمه اسحاق وند بپردازیم بهتر است تاریخچه ای درباره پیدایش گوردخمه و این که اصلا گور دخمه چیست ارائه دهیم در ادامه با ما همراه باشید. گور دخمه در اصل معماری نوعی معماری صخره ای برای قبور است که در صخره ها ، کوه ها و تپه ها ساخته می شدند. ممکن است فکر کنید دخمه و گور دخمه یکی هستند ولی در اصل بسیار تفاوت دارند.

دخمه مکانی بوده است که در بلندی ایجاد می شده که متوفی را در آنجا قرار میدادند که توسط حیوانات و پرندگان متلاشی و از بین بروند ولی در مقابل گور دخمه  ها آرامگاه هایی بوده اند که در دل کوه و صخره ها ساخته می شدند که دارای یک یا چند اتاق و قبر بوده اند که بعضا جا به اندازه کافی برای نشستن و برگذاری مراسمات را داشته اند.

گور دخمه اسحاق وند

با حمله اسکندر به ایران و پیدایش سلسله های سلوکیان و اشکانیان، نقش مذهب در سلطنت به کلی کمرنگ شد. سلوکیان یونانی بوده و مذهبی متفاوت با ایرانیان داشتند . منابع کافی درخصوص دین و مذهب اشکانیان نیز وجود ندارد . به گونه ای که گمان می رود آنان مختلف الدین بوده و مردگان خود را برخلاف زرتشتیان به طریق گوناگونی دفن می کرده اند . بنابراین از این دوران گور دخمه ای به شکلی که در دوران هخامنشیان یا مادها برای شاهان ساخته می شده، یافت نشده است .

دخمه های عمومی به دو شکل درون خاک و درون سنگ برای رعایای زرتشتی ساخته می شده و پس از قرار دادن تعداد معینی از اجساد، در آنها با سنگ و آهک مسدود می شده است. با ظهور ساسانیان، مذهب زرتشتی در ظاهر مجددا ارزش یافته و حتی دولت مرکزی در بخش هایی از کشور همچون گیلان، مهر پرستان را تحت فشار قرار داد .

ولی با این وجود، ساخت گور دخمه های دوران هخامنشی دیگر رواجی نیافت و ساخت دخمه های عمومی تا قرن ها پس از حمله اعراب به ایران ادامه پیدا کرد. در حال حاضر هنوز در برخی مناطق ایران به ویژه در غرب گوردخمه ها برای خاکسپاری مردگان استفاده می شود . مثلا در خرم آباد برخی خانواده ها به جای ایجاد قبر تازه، مرده را در گوردخمه خانوادگی قرار می دهند که به آن لَحَک می گویند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا