مقالات فلزیاب

کاربرد فلزیاب

کاربرد فلزیاب

دستگاه های فلزیاب یکی از مهم ترین و پر فروش ترین ابزار های حال حاضر محسوب می شود. استفاده و خرید این ابزار ها در بازار های جهانی دارای رونق زیادی می باشد. این ابزار ها دارای کاربرد های زیادی می باشند. عده زیادی از مردم با شنیدن نام فلزیاب، تصور می کنند که کاربرد این دستگاه ها تنها در دفینه یابی و گنج یابی می باشد. هرچند دفینه یابی و گنج یابی را می توان بزرگ ترین و مهم ترین استفاده و کاربرد این دستگاه ها نامید؛ اما همه استفاده این ابزار را نمی توان محدود به این مورد کرد. در این مقاله می خواهیم به بررسی مختصر کاربردهای این دستگاه ها بپردازیم؛ از وقتی که برای مطالعه این مقاله می گذارید؛ سپاس گذاریم.

کاربرد فلزیاب
کاربرد فلزیاب

فلزیاب چیست؟

برای بررسی و توضیح کاربرد های دستگاه فلزیاب؛ در ابتدا بهتر است با این مطلب گفتگو را شروع کنیم که دستگاه های فلزیاب چیستند؛ ماهیت آنها چیست و برای چه منظوری طراحی و ساخته شدند. طراحی و ساخت دستگاه های فلزیاب به سال های بسیار قبل و به منظور کاملا متفاوتی که امروزه استفاده می شود؛ ساخته شدند.

در ابتدا برای کشف گلوله ای که به رئیس جمهور آمریکا اصابت کرده بود؛ این یک دستگاه ابتدایی توسط بل طراحی شد. هرچند این دستگاه با شکست مواجه شد؛ اما باعث شد تا مخترعین از این موضوع ایده گرفته و به رفع مشکلات به وجود آمده بپردازند. این موضوع برای سال ها ادامه داشت؛ تا امروز که این ابزار ها قابلیت ردیابی هر نوع فلزی را در هر مکان و زمان و شرایط جغرافیایی را؛ دارند. به طور کلی این ابزار ها به جهت ردیابی و کشف فلزات مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. حال این فلزات می تواند در حوزه معدن یابی؛ دفینه یابی؛ باستان شناسی؛ راه سازی؛ گود برداری و حفاری های مختلف همانند ساختمان سازی ها؛ تشخیص خطوط لوله های مهم همانند گاز؛ برقراری امنیت در گیت فرودگاه و امکان مهم دیگر و مواردی از این قبیل؛ قرار داشته باشد.

کاربرد فلزیاب
کاربرد فلزیاب

کاربرد فلزیاب در دفینه یابی

همان طور که در بالا اشاره کردیم؛ به مرور دانشمندان و مخترعین زیادی در این زمینه فعالیت کرده و توانستند سطح فعالیت و قدرت این دستگاه ها را پیشرفت داده و این دستگاه دچار تغییرات زیادی شد. امروزه یکی از مهم ترین کاربرد هایی که این دستگاه دارد؛ دفینه یابی و گنج یابی می باشد. به طور حتم با شنیدن این موضوع افرادی که در این زمینه دارای تخصص و یا تجربه ای نمی باشند؛ این سوال به وجود خواهد آمد که؛ چگونه می توان از این ابزار ها در دفینه یابی استفاده کرد. به مرور در این دستگاه ها؛ قابلیت تفکیک به وجود آمد؛ این قابلیت این امکان را فراهم کرد تا کاوشگران میان فلزات مختلف؛ یکی را به عنوان هدف انتخاب و به وسیله فلزیاب دنبال کنند. همین موضوع باعث شد فلزیاب ها در دنیای گنج یابی بسیار پر استفاده و مهم شوند.

(کاربرد فلزیاب) برخی از قوی ترین گنج یاب های موجود در بازار

  • گنج یاب SNM
  • گنج یاب TACHAR T16
  • گنج یاب LEOPARD 4000
  • گنج یاب KOMATSU A-U-16
  • گنج یاب TESLA SCAN 777
  • گنج یاب Hoxne Pro
  • گنج یاب IKPV PRO
  • گنج یاب IKPV BEST PROFESSIONAL
  • گنج یاب Schneider
کاربرد فلزیاب
کاربرد فلزیاب

دفینه و گنج در کجا وجود دارد؟

مهم ترین سوال و مورد پس از نکات بالا؛ این است که دفینه در کجا وجود دارد. این سوال یکی از مهم ترین نکات و مواردی می باشد که کاوشگران و علاقه مندان به این عرصه با آن مواجه می باشند. کاوشگران باید همواره در نظر داشته باشند که دفینه یابی در اغلب کشور ها دارای ممنوعیت قانونی بوده و با متخلفین برخورد قانونی صورت خواهد گرفت. اما با این حال؛ دفینه اغلب در مکان های تاریخی و محیط های اطراف آنها و یا بافت قدیمی شهر های مختلف وجود دارد. هر چند در گذشته با مواردی همچون درختان؛ سنگ هایی با اشکال متفاوت؛ چشمه ها؛ رود ها؛ و مواردی از این قبیل؛ مکان دفینه خود را علامت گذاری می کردند. از این موضوع می توان این نتیجه را گرفت که امکان این وجود دارد که دفینه در هر مکانی وجود داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا