آثار تاریخی

نیایشگاه باستانی چغازنبیل

نیایشگاه باستانی چغازنبیل

زیگورات دور اونتاش به زبان ایلامی یا با اسم امروزی چُغازَنبیل نیایشگاهی باستانی است که در حدود ۱۲۵۰ سال پیش از میلاد در زمان ایلام (عیلامی ها) ساخته شده است.

نیایشگاه باستانی چغازنبیل
نیایشگاه باستانی چغازنبیل

نیایشگاه باستانی چغازنبیل در نزدیکی شهر باستانی شوش در استان خوزستان و بخش به جا مانده از شهر دوراونتش است. نخستین اثر تاریخی ایران که در سال ۱۹۷۹ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد چغازنبیل بود. جامعه بین المللی برای این سازه ارزش جهانی و استثنائی قائل هستند. خاورشناسان چغازنبیل را اولین بنای مذهبی ایران می‌دانند.

جایگاه

عکس هوایی و راهنمای قسمتهای دور اونتاش

نیایشگاه باستانی چغازنبیل در جنوب غربی ایران، در استان خوزستان و در شهرستان شوش قرار دارد. این بنا در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر باستانی شوش و ۳۵ کیلومتری غرب شوشتر (شهر باستانی) واقع شده است. به علت قرار گرفتن نیایشگاه باستانی چغازنبیل در غرب رودخانه دز، مرز این دو شهرستان، در تقسیمات کشوری جزء شهرستان شوش به حساب می آید. این سازه باستانی در طول جغرافیایی ۴۸ دقیقه و ۳۰ ثانیه و عرض جغرافیایی ۳۲ دقیقه‌ قرار دارد.

ریشه نام و تاریخچه

پادشاه بزرگ ایلام باستان، اونتاش گال حدود ۱۲۵۰ سال پ. م این نیایشگاه را برای ستایش ایزد اینشوشیناک، نگهبان شهر باستانی شود، ساخته است. مکان جغرافیایی زیگورات چغازنبیل در ۳۵ کیلوکتری غرب شهر شوشتر و ۴۵ کیلومتر شهر باستانی شوش، در نزدیکی منطقه تاریخی هفت تپه قرار دارد. برای دیدن این اثر باستانی می توانید از جاده انحرافی در جاده شوش به اهواز و همچنین از جاده شوشتر به هفت تپه استفاده کنید.

زیگورات به معنای نوک، قله کوه و مکان مرتفع از زقوره اکدی سامی آمده. تلفظ این کلمه در ایران از مقالات رومن گیرشمن گرفته شده و بیشتر «زیگورات» گفته شده است. این اثر در حقیقت از بناهای سومری بده که برای ستایش خدایان به شکل مرتفع ساخته می شده. در تمدن های بین النهرین بناهای به جا مانده مثل زیگورات اور، زیگورات اتمنانکی، زیگورات انلیل، زیگورات لارسا، زیگورات دور شاروکین در عراق به وفور دیده می شود. دور انتاش از ترکیب دو واژهٔ Dūr عیلامی به معنای مکان و منزلگاه وأونتاش نام پادشاه عیلامی سازندهٔ این بنا گرفته شده. زیگورات چغازنبیل نامی جدید است که جای خود را به نام عیلامی این بنا داده.

 

معیارهای ثبت اثر

بر اساس اطلاعات منتشر شده در سایت یونسکو، برای ثبت هر اثر تاریخی در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو باید حداقل یک معیار از شش معیار برخوردار باشد. چغازنبیل دو معیار سوم و چهارم از این شش معیار را دارد.

معیارهای سوم و چهارم

  • نمونه ای برجسته از نوعی بنا یا مجموعه معماری یا فن آوری یا منظره که نمایانگر مرحله یا مراحلی در سرگذشت انسان باشد.
  • نمونه ای برجسته از یک سکونتگاه سنتی بشری یا استفاده از زمین، که معرف یک یا چند فرهنگ است، باشد. به ویژه مواقعی که تحت تاثیر تغییرات برگشت ناپذیر شده است

متن کتیبه

در چغازنبیل کتیبه ای با متن زیر کشف شد:

من اونتاش گال: آجرهای طلائی را حکاکی کردم. من در اینجا این مأوا را برای خدایان گال و اینشوشیناک برپا کردم و این مکان مقدس را هدیه کردم. باشد که کارهای من که هدیه‌ای است برای خدایان گال و اینشوشیانک پذیرفته شود.

پلان کلی

زیگورات چغازنبیل و معابد دیگر اطراف آن، همه داخل یک حریم مقدس قرار گرفته اند کهگیرشمن برای این حریم واژه یونانی «منوس» به کار برده است. حریم اطراف محوطه حدود ۱۶۲۵ متر است. سازه چهارگوش زیگورات به اضلاع ۱۰۵/۲۰ × ۱۰۵/۲۰ متر (که اضلاع آن ۹۰ درجه از جهات جغرافیایی انحراف دارد) و بخشی از معابد را در بر گرفته. بدین ترتیب حیاطی در ابعاد ۴۰۰ × ۴۰۰ مترمربع در اطراف زیگورات به وجود آمده است.

زیگورات در دو مرحله ساخته شده است:

در ابتدا، بنای مربعی با حیاط مرکزی بود که نقشه‌ی آن به انباری بزرگ با اتاق‌های بی‌روزن شباهت داشت. ارتفاع دیوار در ۳ جهت ۸ متر و در جهت شمال شرقی ۱۳ متر بود. در میانه‌ی هر ضلع یک ورودی ساخته شده بود که به حیاطی با کفی گودتر از زمین‌های اطراف راه می‌یافت. از حیاط به منظور برگزاری مراسم آیینی و مناسک مذهبی استفاده میشد.

حدود سال ۱۲۵۰ ق.م. اونتاش ناپیریشا تصمیم می گیرد معبدهای یک طبقه‌ی نخستین را به زیگوراتی عظیم و رفیع در ۵ طبقه تبدیل کند. پس از تصمیم اونتاش ناپیریشا زیگورات چون کوهی مقدرس در جلگه پست شوش خودنمایی می کرد. زیگورات به صورت هرم از پایین به بالا کوچکتر می شد و دارای ۵ طبقه بود. بالای زیگورات، یک معبد کوچک که عیلامی ها به آن کوکونو می گفتند ساخته شد که به دو ایزد حامی امپراتوری ایلام، ناپیریشا و این‌شوشینک اختصاص داشت.

تفاوت زیگورات چغازنبیل با زیگورات های بین النهرین

فرق بین زیگورات چغازنبیل با زیگورات‌های بین‌النهرین این است که در آن منطقه طبقه های بالایی زیگورات ها روی طبقه پایینی ساخته می شدند. اما زیگورات چغازنبیل به این شکل است که تمام طبقات شالوده‌ی مجزایی دارند و همه‌ی آنها از کف زمین ساخته شده اند.

اندازه

ارتفاع آغازین آن ۵۲ متر و ۵ طبقه بوده است. امروزه ارتفاع آن ۲۵ متر و تنها ۲ طبقه و نیم از آن باقی مانده است. زیر بنای چغازنبیل یک مربع ۱۰۵/۲۰ × ۱۰۵/۲۰ متر است، یعنی دو برابر یک زمین فوتبال.

 

خدمات پس از فروش فلزیاب و طلایاب

تمامی محصولات این شرکت دارای گارانتی پشتیبانی و خدمات پس از فروش ۱۰ ساله می باشد. خدمات پس از فروش از قبیل پاسخ گویی تلفنی و حضوری
به مشتریان برای رفع اشکال در کار کردن اپراتور با دستگاه یا مشاوره در زمینه های دیگر

ارسال فلزیاب و طلایاب به تمامی نقاط کشور

پس از انتخاب محصول مورد نظر ما در سریع ترین زمان ممکن سفارش شما را در هرکجای ایران باشید به شما خواهیم رساند.
۱۸ سال است که با این آدرس درج شده در لیست قیمت خدمت گذار شما هستیم

جهت سفارش فلزیاب و گنج یاب و مشاوره محصول با شماره : ۰۹۱۲۰۸۱۴۰۴۲ تماس حاصل فرمایید.

شمار ه تماس : ۰۹۱۲۰۸۱۴۰۴۲
آدرس صفحه ما در اینستاگرام : https://www.instagram.com/felezyab777
آدرس سایت فلزیاب لند : https://irdetecting2.ir/
تماس با ادمین در تلگرام : https://t.me/Felezyabforosh
آدرس کانال تلگرام فلزیاب ۷۷۷ : https://t.me/Felezyab777

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا