آثار و نشانه ها

نشانه گاو در دفینه یابی

نشانه گاو در دفینه یابی و گنج یابی

بررسی پیشینه و معنی نماد های باستانی میتواند ما را در رسیدن به اهداف کمک کند. نقش گاو در گنج یابی یکی از مهمترین آثار و نشانه های گنج است که در ایران به وفور یافت میشود. نشانه گاو در دفینه یابی مختص مناطق خاصی نبوده و در سراسر ایران مشاهده میشود.

پرستش گاو نر رسمی عمده در مصر، خاورمیانه باستان، شرق مدیترانه، و هندوستان بوده که بعد‌ها به یونان و رم و بخش‌هایی از اروپا نیز سرایت کرد. در بین النهرین و مناطق مجاور تصاویر گاو‌های نر با حاصل خیزی و تجدید حیات در ارتباط بود و در ادوار بسیار کهن گاو نر معمولاً نماد خدای قیم شهر به شمار می‌رفت. علامت گاو با نام ثور یکی از صورت‌های فلکی به شمار می‌آید و احیای بهار را نوید می‌دهد. قربانی گاو، نقطه تمرکز مراسم دینی در آیین میتراست. مظهر پیروزی بر طبیعت حیوانی انسان و حیات به واسطه مرگ است. گاو نر و شیر با هم نماد مرگ هستند.

در داستان مهر پرستی داریم که گاو از دست مهر فرار می‌کند. مهر به دنبال گاو می‌دود وگاو را به چنگ می‌آورد و سر او را می‌برد تا برکت حاصل شود. در ادامه با بررسی نشانه گاو در دفینه یابی و معنای آن با ما همراه باشید.

نماد گاو در دفینه
نشانه گاو در دفینه

معنی نماد گاو در گنج یابی

برای ایرانی ها، گاو مقدس بوده و گوشت گاو را نمی‌خورند و دین زرتشتی هم مخالف خوردن گوشت گاو بود. ولی با این حال کشتن گاو به معنی عمل آفرینش تعبیر شده است. نقش گاو در سر ستون‌های تخت جمشید و هم در درگاه کاخ ملل به کار رفته است. گاو در هنر هخامنشی پاینده و نگهدارنده به شمار می‌رفته و به همین دلیل در ستون‌ها و در درگاه‌ها به کار رفته است. اما از طرفی گاو به ماه هم مربوط می‌شد و به حاصلخیزی و باروری هم ربط دارد. گاو نماد ماه وشیر نماد خورشید است.

در اساطیر ایران نیز مانند هند گاو نقش مهمی ایفا می کند و کلا تقدس دارد. بنا به اسطوره های ایران باستان دو عنصر آتش تخمه اند، یعنی انسان و گاو. درواقع تبارشان از آتش است که نیروی عظیم و مهم اهورایی است و در اساطیر ایران آذر و در اساطیر هند آگنی خدای آتش است. پس انسان و گاو دو عنصر اصلی جهان هستی اند. بقیه عناصر از تخمه و نژاد آب هستند. اهمیت گاو در اساطیر ایرانی را از این نکته می توان دریافت که گیاهان و کل جانوران از گاو نخستین به وجود آمده اند.
نشانه گاو در گنج یابی
نشانه گاو در دفینه

گنج نماد گاو در کجا قرار دارد

این نماد ( مخصوصا در غرب کشور ) بر روی مزار ها و سنگ قبر ها و عبادتگاه ها ، به وفور دیده می شود که نشان از تقدس فرد مدفون و یا نشانگر وجود عبادت گاه ، هرچند کوچک و محلی است . در خصوص وجود هدیه گاو ، یکی دو مورد هست که بیان می شود. نماد گاو در ارتفاع بلند ، یا سردیس گاو بر روی ستون یا جای بلند ، نشانگر وجود مکان مذهبی است و این نماد نشانه دفینه نیست ولی می تواند کلید و راهگشا باشد زیرا در نزدیکی این نشان ، بدون شک با قبور بزرگان و نجیب زادگان روبرو خواهید شد .

در بررسی نماد و نشانه گاو در دفینه یابی اگر دو گاو یا گوساله بر روی سنگ های ثابت و روبروی هم وجود داشته باشد به طوری که بین این دو گاو ، کمتر از سه متر فاصله باشد وجود دفینه محتمل است. بدون شک در راستای دید گاو حتی اگر فقط یک گاو تنها باشد در فاصله کم ، وجود قبر یا مزار فرد روحانی صددرصد است. اگر تندیس گاو یا سر گاو در ابعاد تقریبا واقعی باشد در جهت دید گاو باید تلی از خاک ببینید و یا صخره ای ثابت . آن نشانه آخر شماست. دفینه گاو در عمق زمین نیست و معمولا با کمی کاوش به آن خواهید رسید. اگر نماد گاو بالدار باشد نشان فره وش قدرتمند است در جهت دید گاو و فاصله دو سه متری با مزار فره وشی روبرو خواهید شد.

نشانه گاو ماده در دفینه یابی

اگر نشانه گاو ماده و دارای پستانی برجسته و کشیده باشد نشان از چهار سنگ به صورت مربع در محیطی هموار هست که چهارگوش اتاقک را نشان داده و پستان و شیر نشان از پربار بودن و نشان از سربار داشتن  است. اگر نشان گاو با دوشاخ به سمت پایین باشد و سر به پایین داشته باشد ورودی در زیر سنگی است که نمادی بر روی آن حک شده و اگر نشانه گاو حالت حجومی داشت نشان از تله فیزیکی بسیارسخت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا