مقالات فلزیاب

نشانه پرنده در گنج یابی

انواع نشانه پرنده در گنج یابی

در ایران از دیرباز تاکنون گونه های بسیار متنوعی از پرندگان زیست می کنند که می توانسته اند منبع الهام و یا تقلید هنرمندان و ساکنان تمدن های کهن ایران بوده باشند و مورد احترام ایرانیان باستان بوده اند و به مرور زمان به اسطوره بدل شده اند.بشر از روزگاران کهن به پرندگان مانند دیگر حیوانات توجه داشت و اعتقادها و باورهایی درباره هر یک از این گونه، در بین جوامع مختلف شایع بود. بعضی از اقوام معتقد بودند که روح پس از مرگ به شکل پرنده خاصی و (بیشتر شاهین) در آسمانها به پرواز در می آید. از این رو، این پرنده حالتی الوهی و مقدس می بافت و نقش آن بر آثار مختلف ترسیم میشد. در ادامه با انواع نشانه پرنده در گنج یابی آشنا خواهیم شد.

نشانه عقاب در دفینه یابی

عقاب یکی از این پرندگان است که نزد بسیاری از اقوام نماد و توتم بوده‌است. عقاب، که به سلطان پرندگان معروف است، به‌طور لاینفک با پادشاهی و نیز با خدای خورشید (ایزد) پیوند دارد. عقاب، نماد تجلی خدای آفتاب است که به وضوح در قالب قرصهای بالدار خورشید در بین‌النهرین و بعدها در ایران به تصویر کشیده شده و غالباً در حال جنگیدن با مار یا اژدها ظاهر شده‌است.

نشانه سیمرغ در گنج یابی

پرنده افسانه‌ای سیمرغ (هما) از پرندگان مقدس در نزد اقوام ایرانی بوده‌است. سیمرغ نام‌ یک پرنده‌ اسطوره‌ای در ایران باستان است. این موجود بی‌نظیر، غول پیکر، بالدار و مونث معمولا به داشتن یک بدن پوشیده از پولک، همراه با سر سگ، پنجه‌ی شیر و بال طاووس توصیف می‌شود. همچنین گاهی‌اوقات با چهره‌‌ی یک انسان تصویر می‌شود.سیمرغ یک شخص محافظ خیراندیش با قدرت محافظتی و شفا بوده‌است. اعتقاد بر این بوده که آب و زمین را تمیز می‌کند و باروری را به ارمغان می‌آورد. این موجود همچنین به عنوان رسول یا واسطه‌ی بین آسمان و زمین و نماد اتحاد آنها دیده می‌شود.

نشانه پرنده در گنج یابی
نشانه پرنده در گنج یابی

نشانه طاووس در گنج یابی

معنای سمبلیک طاووس، تزیینات، تجمل، تکبر، جلال و شکوه خود بینی، رستاخیز، زندگی توأم با عشق، زندگی درباری، زیبایی، سلطنت، شأن و مقام، شهرت، غرور دنیوی، فناناپذیری و مورد ستایش همگان است. در باورهای قومی و اساطیری طاووس نابود کننده مار است. از این رو آن را عامل حاصلخیزی زمین دانسته اند. در نفرینها سوگندهای کفر آمیز از این پرنده یاد می شده است. موضوع نقش بعضی مهرهای ساسانی و نقاشی های اسلامی بوده است.

پرنده هما در دفینه یابی

یکی دیگر از نمادهای ایران باستان پرنده‌ی هما یک موجود افسانه‌ای و خیالی از قصه‌های صوفی است. گفته می‌شود که این پرنده هرگز فرود نمی‌آید و تمام عمرش را در آسمان سپری می‌کند. این پرنده در فاصله‌ی بسیار زیادی از زمین پرواز می‌کند، به طوری که دیدن آن با استفاده از چشم انسان غیر ممکن است. هما به عنوان پرنده‌ی شانس و سعادت نیز نامیده می‌شود و موجودی مهربان و نماد شادی است. با توجه به افسانه‌های صوفی، هنگامی‌که شما نگاهی اجمالی به هما و حتی سایه‌ی آن داشته باشید، در باقی زندگی‌تان خوشبختی همراه شما خواهد بود.

نشانه کلاغ در گنج یابی

مرغان همه زیرکاند و کلاغ از همه زیرک تر است. ایرانیان قدیم به پر کلاغ با احساس ترسی آمیخته به خرافات مینگریسته اند. آنان می پنداشتند که پر کلاغ برای آنان فرونیکبختی به همراه می آورد. تشرف یافتگان به کیش مهر از هفت مرحله میگذشتند، نماد مرتبه اول کلاغ بود و اعضای این مرتبه ماسک کلاغ به چهره داشتند. و کلاغ را پیکی مقدس و فرشته میانجی بین خدایان و مردمان میدانستند. و هنوز در میان ایرانیان کلاغ خوش خبر است.

نشانه پرنده در گنج یابی
نشانه پرنده در گنج یابی

نشانه کبوتر در دفینه یابی

در خاور نزدیک معمولاً کبوتر با هر نام دیگری که معرف او باشد، الهه باروری و حاصل خیزی است.پرنده و به ویژه کبوتر، اغلب بر عشق دلالت می‌کند و نیز توصیف الهه حاصلخیزی و باروری است. کبوتر نشانه‌ی پیغام‌بری هم بوده و ایرانیان باستان آن را نشانه‌ی آزادگی نیز می‌دانسته‌اند. در طرح‌ها و نقاشی‌های قدیمی و اشعار شعرا میتوان نشانه‌های زیادی از کبوتر دید که نشان می‌دهد این پرنده جایگاهی مقدس در بین ایرانیان باستان داشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا