آثار و نشانه ها

نشانه های دفینه مخفی در غارها

نشانه های دفینه مخفی در غارها

نشانه های دفینه مخفی در غارها معمولا در گذشته از غارها به عنوان سر پناه استفاده می شد و جایی امن به حساب می آمد که از گزند حیوانات و دشمنان در امان بود و حتی در مقابل حوادث طبیعی هم از استحکام بالایی برخوردار بود و همین باعث می شد که نظر خیلی از پنهان کنندگان دفینه رو به خودش جلب کند و اکثرا پس از پنهان کردن دفینه در ورودی غار را پلمپ می کردند البته نوع دفینه گذاری در غارها با هم تفاوتهای زیادی دارد و احتمال اینکه درب پلمپ شده ای در داخل غار باشد هم هست.

نشانه های دفینه مخفی در غارها
نشانه های دفینه مخفی در غارها

شیوه های خاص برای پنهان کردن دفینه در داخل غارها

بعضی ها دم در ورودی غار ستونی را کار می گذاشتند و از ستون دو قدم به سمت داخل غار می رفتند و دفینه را در عمق حدودا ۲٫۵ متری (دو گز) جاسازی می کردند . و عده ای دیگر در خود غار تلی را درست می کردند و داخل تل دفینه را در عمق ۳ متری جاسازی می کردند. و سری دیگر به صورت چاهی در غار حفر می کردند و از کف چاه تونل می زدند به یک سمت دیگه و با گذاشتن یک تله فیزیکی آن را پنهان می کردند .

نکته: توجه داشته باشید که هر کجا که در مسیر راه و حفاری به تونل خصوصا دست ساز برخوردید، ۱۰۰ در ۱۰۰ باید انتظار تله را هم داشته باشید (خصوصا دفینه های دوره اسلامی و گنجینه های متعلق به دزدان و راهزنان، که نوع و تعداد دومی به مراتب سخت تر و بیشتر می باشد) وعده ای دیگر در دیواره غار اتاقی مخفی درست می کردند و دفینه را در آن مدفون و در اتاق را پلمپ می کردند و گاهی نیز حتی در خود اون اتاق هم چیزی نمی گذاشتند و در دیواره و سه کنج دیواره به اصطلاح امروزی ، یک گاوصندوق مخفی تعبیه می کردند.

عده ای یک قبر در وسط غار و یک قبر هم در روبروی در ورودی غار دفن می کردند که دفینه را داخل قبری که تو غار بود مدفون می کردند البته یک سری اشیا ساده را در داخل قبر می گذاشتند و دفینه اصلی را در یک متر زیر قبر در زیر اشیایی فرعی زیر سنگی بزرگ پنهان می کردند .

نشانه های دفینه مخفی در غارها بسته شده

البته در مواردی که غاری پیدا نمودید که دهنه آن بسته شده بود و ارتفاع دهانه بین ۸۰ تا ۱۲۰ سانت بود و شیبی هم به سمت داخل داشت شما ابتدای ورودی یک مقبره مهم و بسیار کهن را یافته اید و اگر در انتهای راه به بن بست خوردید  در سمت راست دیوار غار چند تاقچه که جای گذاردن پی سوز و یا مشعل می باشد برمی خوردید،

بنده با قدرت به شما می گویم که در داخل یکی از آنها یک کوزه سکه که خرج نگهبانان و یا مخارج دیگه بوده مخفی شده است. و سپس به انتهای غار دقت بکنید و با یک پتک پلاستیکی نیز می توانید دیواره رو چک نمایید تا محلی که پشت آن صدای کمی پوکی می دهد را بیابید . البته ساروج آن زیاد ضخیم نیست و به راحتی باز می شود ولی این تازه اول کاره !! چراکه پشت آن خاکی نرم و دون دون، یهو به بیرون می ریزد و شما تازه باید خاک خالی کنید تا راهی به سمت چپ بصورت راهرویی پر از خاک را بیابید

مسیر اجساد دفینه مخفی در غارها

در داخل مسیر اجساد سربازانی را با تجهیزات هم خواهید دید و … و اما اگر دهانه غار تنگ و به همین صورت که در بالا اشاره کردم بود، با این تفاوت که غار بعد از چند متر مثل یک اتاقک تمام شد، شما باید به سقف و دیواره روبرو و کناری به دقت نگاه بیاندازید تا علائمی همچون نعل اسب یا ماه و ستاره و حتی عقرب و جوغان بیابید.

که تازه این اول کار است و دفینه آن بسیار سخت بدست می آید و متعلق به دوران اسلامی است که شک نکنید که حداقل ۲۰۰۰ سکه آن هم در سه خمره دارای سر باری می باشد و سر باری آن در نزدیکی یک سنگی که در آن طرف دره (حدود ۱۸۰ تا ۲۰۰ متر فاصله دارد) قرار دارد. آن سنگ معمولا به اندازه یک پراید است که انگار روی صندوق عقب ایستاده و به دهانه غار نگاه می کند.

در ضمن قبری تکی در آن محل نیز وجود دارد که معمولا فردی بلند مرتبه می باشد ولی در داخل قبر چیزی نیست. نکته مهم: اگر غار کشف شده دهانه ای گشاد و طول آن کمتر از ۳۰ متر بود ولی کف آن خاکی نرم مانند آرد دون دون شده بود و تاقچه و … داشت، ابتدا از غار خارج شده و بالای دهانه ورودی را بدقت بررسی کنید تا در میان سخره ها یک دهانه کوچک بیابید که داخل آن به اندازه یک اتاقک کوچک جا داشته باشد.

کف آنجا چاهی قرار دارد که پر خاک بسیار نرم است و نباید لابلای خاک استخوان یا کوزه شکسته و … بیابید و حدود ۱/۵ متر پایین تر باید یک کوزه سکه بیابید. و احتمالا از زیر آن توسط حفره ای بسیار باریک را دارد که هواکش محسوب می گشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا