مقالات فلزیاب

مقایسه فلزیاب ها و مگنومترهای غواصی

مقایسه فلزیاب ها و مگنومترهای غواصی

معرفی

هنگام جستجو در بستر دریا اشیایی که از دید ما پنهان می شوند و از دست می روند ممکن است مهم باشد. بنابراین برای دستیابی به این اشیاء می توان از یک فلزیاب کوچک قابل حمل و یک مگنومتر دستی به صورت فلزیاب مکمل استفاده کرده. چشمان شما فقط می توانند آنچه را که می بینند را شناسایی کنند، بنابراین این ابزار ها با جستجو و یافتن اشیاء فلزی که شاید نمیتوانید ببینید، به جستجو کمک می کنند. این ها بر روی منطقه مورد بررسی قرار می گیرند تا اطمینان حاصل شود که تمام زمین جستجو شده خالی است و هیچ شئ فلزی در منطقه وجود ندارد. هر چیزی که توسط این ابزارها شناسایی شد می تواند برای کاوش های بعدی و موفقیت های بعد تجربه باشد.

مقایسه فلزیاب ها و مگنومترهای غواصی

  • فلزیاب ها می توانند اشیاء فلزی را در فاصله چند سانتی متر یا چند اینچ شناسایی کنند
  • مگنومترها می توانند اشیاء فلزی مانند آهن، فولاد، طلا، نقره و … را از چندین متر در زیر زمین شناسایی کنند
  • هر دوی این سیستم ها به ظاهر ساخت و داشتن نمایشگر تاثیر نداشته می تواند با ظاهر خوب یا بد عمل کند
  • هر دو سیستم می توانند اشیاء مخفی شده در زیر زمین را شناسایی کنند

فلزیاب

یک فلزیاب پالسی محدوده کوچکی را نسبت به فلزیاب مگنومتر پوشش می دهد.

این نوع ها معمولا در دو قسمت قرار دارند: جعبه کنترل به همراه باتری و لوپ یا سنسور که توسط یک کابل به جعبه کنترل متصل شده است. اپراتور ممکن است حضور اشیاء فلزی را که در صفحه نمایش داده شده است را ببیند یا با سیگنال های صدا از طریق هدفون یا اسپیکر به صورت صوتی تشخیص دهد. این وسیله با ارسال میدان مغناطیسی در کویل یا پراب کار می کند که با حضور هر فلز در این میدان مغناطیسی، در این میدان تحریف ایجاد می شود و فلز مورد نظر توسط دستگاه سناسایی و به اپراتور گزارش می شود. فلزیاب ها توانایی تفکیک فلزات مختلف یا رد سیگنال های مزاحم و فلزات کوچک مانند فویل های فلزی را دارند.

نمایندگی فروش فلزیاب در تهران

این نوع دستگاه فلزیاب توانایی شناسایی فلزات مختلف مانند آهن، فولاد، مس، طلا، نقره و فلز دیگر که در محدوده میدان مغناطیسی قرار بگیرد را دارد. نمایندگی فروش فلزیاب در تهران با شماره ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۲۰ برای پیدا کردن قطعات فلزی محصولات کمپانی را پیشنهاد میکند.این نوع فلزیاب ها دارای یک محدوده تقریبا کوتاه هستند و کویل یا سنسور برای شناسایی اشیاء فلزی درون دریا باید به آن نزدیک شود. اندازه قطر کویل بر فاصله ای که اشیا را می توان شناسایی کرد، تاثیر می گذارد، بنابراین یک کویل بزرگتر می تواند اشیا را از فاصله دورتر تشخیص دهد. به عنوان مثال Aquaccan AQ1-B (شکل ۲) می تواند یک سکه کوچک مس ۳۴۰ میلی متری را با لوپ ۲۰۰ میلی متری در محدوده ۳۸۰ میلی متر اطراف لوپ شناسایی کند.

مقایسه فلزیاب ها
مقایسه فلزیاب ها
مقایسه فلزیاب ها
مقایسه فلزیاب ها

تولید کنندگان فلزیاب ضدآب بسیاری وجود دارد و همه آن ها به طور متفاوتی عمل میکنند بنابریان انتخاب فلزیاب مناسب می تواند دشوار باشد.

 

انتخاب فلزیاب

یکی از مهمترین عوامل در انتخاب فلزیاب این است که سیستم عملکرد فلزیاب چگونه است، چرا که بعضی از آن ها در پروژه های باستان شناسی خوب عمل نمی کنند. همچنین لازم است که چگونگی و مکانی که فلزیاب موارد استفاده قرار می گیرد مورد توجه قرار گیرد زیرا بر روی نحوه عملکرد فلزیاب تاثیر گذار است. فلزیاب Aquascan در شکل ۲ با دو قطع طراحی شده که به غواص متصل شود و دست خود را آزاد نگه دارد و در حال استفاده نیست در حالی که در شکل ۳ با یک قطعه در حال استفاده است. فلزیاب های دو تکه در فضاهای محدود کار می کنند، اما در هنگام جستجو در مناطق مسطح بزرگ، فلزیاب یک تکه بهتر است.

فلزیاب Aquascan

فلزیاب ها راه های مختلفی برای گزارش در زمان شناسایی هدف دارند. فلزیاب Aquascan هنگامی که کویل به قطعه فلزی رسید، یک سیگنال مداوم را نشان می دهد، اما فلزیاب Garrett یک سیگنال را نمایش می دهد و زمانی که کویل بر روی قطعه فلزی حرکت کرد، سیگنال قطعه می شود. در استفاده از فلزیاب هایی که کنترل تنظیم حساسیت دارند، کنترل ها باید به درستی تنظیم شوند تا اطمینان حاصل شود که تمام اشیاء فلزی را می توان پیدا کرد. این وسیله ممکن در در عمق مختلف آب متفاوت عمل کند، بنابراین ممکن است یک یا چند بار نیاز به تنظیم مجدد دستگاه فلزیاب شود. یک راه حل برای این مشکل ین است که یک قطعه کوچک از فلز را حمل کنید و آن را به عنوان یک قطعه آزمایشی جهت درست کردن بالانس بر روی فلزیاب ها استفاده کنید.

مقایسه فلزیاب ها و مگنومترهای غواصی

مگنومتر های دستی

مگنومتر های دستی می توانند آهن، فولاد، نقره، طلا و … را در فاصله چندمتری تشخیص دهد. دو نوع موجود است سنسور مگنومتر Proton و سنسور دوگانه Fluxgate. سنسور مگنومتر Proton بر روی فلزیاب JW Fishers Divermag1 نصب شده است، این ابزار یک مدل از مگنومتر ضدآب است. با ابزارهای سنسور مگنومتر پروتون و نرخ آپدیت هر ۲  ثانیه یک بار توانایی شناسایی فلزات کوچ و مزاحم محدود می شود. این فلزیاب هیچ اطلاعات مسیری در مورد شیء ذخیره نمی کند که این امر کاوش را دشوار می کند.

مگنتومتر Aquascan DX-300

مگنتومتر Aquascan DX-300 از تکنولوژی Fluxgate استفاده می کند. اشیاء فلزی مانند آهن، فولاد و طلا را که در میدان مغناطیسی قرار می گیرد را شناسایی می کند. دو سنسور Fluxgate که درون یک پراب ۶۰۰ میلیمتری (۲۴ اینچ) نصب شده برای اندازه گیری یا تغییر میدان مغناطیسی در طول لوله استفاده می شود (شکل ۴). هنگامی که سنسور مگنومتر به سمت یک جسم فلزی اشاره می کند، میدان مغناطیسی تغییر می کند و این تغییرات می تواند اندازه گیری شود. اگر پراب به سمت جعبه کنترل باشد، قدرت میدان مغناطیسی در هر طرف یکسان است و هیچ تغییری اندازه گیری نمی شود. این ابزار می تواند اندازه گیری های میدان مغناطیسی خود را با تغییر صدای سیگنال صدا از طریق هدفون گزارش دهد.

جستجو در آب با استفاده از مگنومتر غواصی
(شکل ۵) جستجو در آب با استفاده از مگنومتر غواصی

مگنومتر دستی Aquascan

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا