آثار و نشانه ها

مفهوم گورهای سردابه ایی در دفینه یابی

مفهوم گورهای سردابه ایی در دفینه یابی

در مفهوم گورهای سردابه ایی در دفینه یابی معمولا لوازم زندگی و ابزار کار نهاده شده است. علت این امر می تواند بر اساس اعتقاد به رستاخیز باشد ؛ زیرا از دیرباز عده ای از اقوام باستانی به زنده شدن دوباره مردگان در روز رستاخیز با همان اجساد خاکی باور داشتند و قائل به معاد جسمانی بودند. از این رو، آنان در حفظ اجساد مردگان خود نهایت کوشش را به کار می بردند و برای آن که مردگان پس از زنده شدن در روز واپسین، نیازها و احتیاجات زندگی خود را رفع نمایند، اسباب و لوازم زندگی از قبیل خوراک، پوشاک، وسایل و ابزار کار را با جسد در سردابه می نهادند.

مفهوم گورهای سردابه ایی در دفینه یابی
مفهوم گورهای سردابه ایی در دفینه یابی

حتی برخی از ایشان پا را فراتر نهاده، اسب ها، غلامان و کنیزان شخص مرده را زنده و یا پس از کشتن با او دفن می کردند تا در روز رستاخیز  و پس از زنده شدن بتواند از آن ها استفاده کند. در میان وسایل در این قبور می توان به ابزارهای جنگی چون شمشیر و خنجر و نیزه های کوتاه و ظروف سفالی و غیر سفالی اشاره کرد.

مفهوم گورهای سردابه ایی در دفینه یابی

در ادامه صبحت های بالا باید اشاره کنیم که بر اساس همین اعتقاد هر فرد به میزان توانایی و دارایی خود طلا و جواهرات به همراه خود دفن می کردند تا پس از زنده شدن بتوانند از آنها استفاده کرده و نیاز های مالی خود را برطرف کنند. برخی از افراد با ثروت اندک تعداد کمی از سکه ها و جواهرات را به همراه خود دفن می کردند، اما در این میان افراد ثروت مند و تجار شهر و یا درباریان و پادشاهان مقدار بسیار زیاد و قابل توجهی از گنجینه ها را به همراه خود دفن می کردند که نمی توان از این احتمال صرف نظر کرد.

09917579030

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا