آثار و نشانه ها

مفهوم چاپارخانه ها در گنج یابی

مفهوم چاپارخانه ها در گنج یابی

موضوع مورد بحث امروز برای علاقمندان عزیز مفهوم چاپارخانه ها می باشد لازم به ذکر است که تأسیس چاپارخانه را به کورش منسوب داده اند «یکی از ابتکارات کورش که مخصوصاً با توجه به وسعت عظیم امپراطوری خود بسیار حائز اهمیت است این است که از گوشه های بسیار دوردست مملکت خویش پیوسته آگاه بود و جزئیات وقایعی که در کلیه‌ ی سرزمین می‌ گذشت بر او پوشیده نبود. چون قدرت و توانایی اسبان چاپار محدود بود، لذا در فواصل معین چاپارخانه‌ های مجهز با اسبان چابک به تعداد کافی معین نموده بود و قاصدان همیشه آماده‌ ی رساندن خبر بودند.

مفهوم چاپارخانه ها
مفهوم چاپارخانه ها

بررسی مفهوم چاپارخانه ها

در هر چاپارخانه مرد تیز هوشی مراقب بود که به محض اینکه چاپاری با پیام و نامه می‌ رسید آن ها را تحویل می ‌گرفت و به مرد مطمئنی که آماده بود تحویل می‌ داد و او را روانه می‌ ساخت و اسب و چاپار استراحت می‌ کردند تا چاپار از سمت دیگر برسد و به مقصد حرکت کنند.» این جاده‌ها و چاپارخانه‌ ها بعد از دوره‌ی هخامنشی نیز در ایران مرسوم بوده‌ اند.

ایزیدور خاراکسی اطلاعات سودمندی در مورد آن‌ ها در دوره‌ ی اشکانی به یادگار گذاشته است. وی در این اثر راه‌ ها و جاده‌ های شاهی را که از شرق به غرب و از شمال به جنوب در قلمرو پارت‌ها امتداد داشته توصیف می‌ کند.در گذشته از چاپارخانه ها به عنوان یک نشانه برای پنهان کردن دفینه ها استفاده می شد .در دوره های بعد از چاپار خانه ، چون بنای آن باقی مانده بود مثل پلها و اکثرا به شکل یک تک ساختمان مثل کاروانسراها در بیابان بوده بهترین گزینه برای نشانه قرار دادن بود. معمولا یا داخل آن یا سمت طلوع و غروب آن با یک نشانه دوم مورد استفاده قرار می گرفته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا