آثار و نشانه ها

مفهوم پایه های پل ها در دفینه یابی

مفهوم پایه های پل ها در دفینه یابی

برای فهم و درک درست از مفهوم پایه های پل ها در دفینه یابی ابتدا باید به مقدمه ای از دفینه و دفینه یابی توجه کنید، با ما همراه باشید. از ابتدای به وجود آمدن جواهر و اشیای قیمتی همواره عده ای بوده اند که در صدد به دست آوردن راحت و بدون زحمت آنها بوده اند و هیچ راهی نیز برای ثروت مند شدن بدون زخمت و تلاش نیست مگر دزدی، پس از همان ابتدا دزدی کردن و دزدیدن اشیای قیمتی و برای صاحبان آنها پنهان و مخفی کردن آنها  وجود داشته است، مالکان به منظور نگاه داری ایمن و جلو گیری از به سرقت رفتن جواهرات خود و از آنجا که مکان هایی مانند بانک ها در آن زمان وجود نداشته است، اجبارا باید آنها را در مکان هایی مانند : زیر زمین، دیوار ها ، درخت های کهنسال و غیره دفن و پنهان می کردند.

ایران یکی از کشورهای پیشتاز و سرآمد از نظر صنعت پل سازی در جهان می باشد. بواسطه مقدمه ای که در ابتدای این پست خدمتتان عرض کردیم، یکی از مکان هایی که صاحبان و مالکان، دفینه و گنجینه های خود را در این اماکن مخفی می کردند پل ها بوده اند. زیرا یکی از مستحکم ترین اماکن پل ها بوده اند و یکی از اماکنی هستند که می توان گفت تا آخر عمرشان  (که زیاد نیز هست! ) تخریب نمی شوند و از آنها استفاده می شود و بواسطه استحکامات نیز، در بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله، طوفان نیز تا حد زیادی استوار هستند. از طرفی بواسطه در دسترس بودن و کنار جاده بودن آنها، کمتر کسی به آنها شک می کرد و می توان گفت مکانی نسبتا امن و دارای امنیت بالاتری نسبت به بقیه اماکن بوده اند.

مفهوم پایه های پل ها
old-bridge

مفهوم پایه های پل ها

برای افراد دفن کننده گنج، مفهوم پایه های پل ها در دفینه یابی نیز به اندازه مناطق اطراف آنها مناسب و مهم بوده است. مخصوصا در مورد پل های سنگی علایم و نشانه هایی را می یابیم که قسمت پایه آن را نشان می دهند. این علایم گاهی برای ما به منزله نشانه ها و خطوط تزئینی می باشند، لیکن در اصل به مفهوم اشیای مخفی شده می باشند. هیچ موردی را نمی توان به همه تعمیم داد؛ ولی از آنجا که ادعا هایمان در اکثر جاها تصدیق شده، بنابراین از مطرح کردن آن نیز عبایی نداریم. در پایه چنین پل هایی علایمی نظیر صلیب، گل، دایره و خورشید مشاهده می شوند. علایم کلی اینها هستند. البته استثناء نیز وجود دارد.

09917579030

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا