آثار و نشانه ها

مفهوم زیج در دفینه یابی

مفهوم زیج در دفینه یابی

شاید یکی از سوال هایی که برای ما  معمولا پیش می آید این است که مفهوم زیج در دفینه یابی چیست: در زمانهای قدیم در علم ستاره شناسی، مجموعه‌ای از جدول‌ها که مقادیر کمیت‌ هایی که برای تعیین محل استقرار سیاره‌ ها به کار می ‌رفته، در آن درج می‌ شده است زیج یا زیگ گفته می شد این کتاب‌ها شامل اطلاعاتی در مورد زمان طلوع و غروب خورشید، ماه و سیارات و ستاره ‌های مشهور در روز های مختلف سال و برای یک محل خاص بوده است که در قالب جدول ‌هایی تنظیم می ‌شده است.

مفهوم زیج در دفینه یابی

از جداول زیج، برای دانستن موقعیت و رصد کردن اجرام سماوی، تعیین طول روز و شب، تهیه تقویم ‌ها، جهت ‌یابی و دیگر مقاصد اختر شناسی و نیز در طالع ‌بینی استفاده می ‌شده است. در قدیم هر کدام از اخترشناسان برجسته یا هر رصدخانه، یک زیج ویژه به خود می‌ نوشتند و زیج ‌های پیشینیان را تصحیح می ‌کردند که تعدادی از این زیج‌ های قدیمی به نام شاهان و فرمانروایان نوشته شده است. در حال حاضر نسخه‌ هایی از چنین زیج ‌هایی در موزه ‌ها موجود می‌باشد.

امروزه، هنوز هم برای کاربرد های علمی و اختر شناختی، کتاب‌ ها و جدول ‌های مشابه با زیج‌ های قدیمی تهیه می ‌شود که البته از دقت بسیار بالاتری برخوردار هستند. بسیاری از پادشاهان و وزرا دفینه های خود را بر اساس کواکب و ستارگان مخفی می کردند چه بر اساس پلن این ستارگان در طراحی اتاق ها و مقبره های پادشاهان و چه بر اساس فصل تابش این ستارگان و یا موقعیت این کواکب و ماه و خورشید در مشخص ساختن طلوع و غروب دقیق در طراحی ورودی تومولوس ها. به همین دلیل زیج در دفینه یابی بسیار مهم بوده و بسیار مورد استفاده پادشاهان و وزرا قرار می گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا