آثار و نشانه ها

مفهوم دفینه های سر راهی

مفهوم دفینه های سر راهی

قبل از این که مفهوم دفینه های سر راهی را مورد بررسی قرار دهیم باید در ابتدا باید به این بپردازیم که دفینه چیست . دفینه یا زیر خاکی به مجموعه ای از سکه و جواهرات که در قدیم در زیر خاک یا جاهایی مثل دیوار و غار و… برای جلوگیری از سرقت، از بین رفتن بواسطه بلایای طبیعی مانند سیل و طوفان دفن و پنهان می شدند گفته می شود که صاحب یا صاحبان آن با این قصد این کار انجام می دادند که بعد از مدتی آن را از در آوردند ولی در اکثر موارد مرگ مانع از این کار شده و دفینه بعد از گذشت سالیان توسط جویندگان گنج، باستان‌ شناسان، یا توسط افراد معمولی بر حسب اتفاق پیدا می شوند.

مفهوم دفینه های سر راهی
مفهوم دفینه های سر راهی

مفهوم دفینه های سر راهی چیست ؟

بعضی مواقع در حین کار کشاورزی یا ساخت و ساز در مناطق روستایی یا گاها شهری به دفینه های کوچکی می رسیم که اکثرا نه طلسمی دارد و نه ساروج این سری از دفینه های مدفون شده مربوط به تجار و بازرگانان و افرادی بوده است که در حال عبور از منطقه ای بوده اند که اکثرا به خاطر حمله راهزنان به سرعت و بدون فکر دفن و آدرس آن یادداشت می شد.

این گونه دفینه ها  در هیچ سند تاریخی و گنج نامه ای هم به آن اشاره نمی شده است به همین دلیل کسی از وجود آنها مطلع نبوده و نیستند و اکثرا بعد از عبور از آن مناطق آن بازرگانان یا کشته می شدند و یا دیگر توان بازگشت به آن مناطق را نداشتند و از یاد ها فراموش می شد . به همین دلیل پس از گذشت سال های دور در بعضی از مناطقی که گمان نمی رود دفینه ای باشد گاها اشیایی کشف می شود. دفینه خمره های کوچک و قراچه ها مربوط به این نوع بارها می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا