آثار و نشانه ها

مفهوم آثار شمشیر و فلش در دفینه یابی

مفهوم آثار شمشیر و فلش در دفینه یابی

مفهوم آثار شمشیر و فلش در دفینه یابی که این نوع آثار معمولا بر روی سنگهایی تعبیه می شوند که مربوط به همان منطقه است و با سنگهای دیگر هم فرقی ندارد. حتما نباید به این فکر بود که این سنگ آثار را روی سنگ رودخانه ای یا سنگی متفاوت پیدا کرد. معمولا این آثار با هم هستند و فلش سرباری را نشان می دهد. شمشیر هم بار اصلی را. هر چقدر فلش بلندتر باشد مسیر هم طولانی تر می شود جایی را که فلش نشان می دهد معمولا در کنارش درختی تنومند و قدیمی وجود دارد .

حتی تعداد درخت ها به سه عدد هم می رسد که مثلثی را تشکیل می دهند و دفینه سرباری اگر تک درخت بود یک قدم به سمت طلوع خورشید ولی اگر سه درخت بود در وسط مثلث تشکیل شده از درختان در عمق تقریبی سه متری قرار دارد. درختی که برای این فلش ها به کار می رود معمولا درخت بلوط است . بار اصلی با نشان شمشیر مشخص شده است و معمولا به صورت تل می باشد. در این موارد چند تل را به صورت چسبیده در کنار هم درست می کنند.

مفهوم آثار شمشیر و فلش در دفینه یابی
مفهوم آثار شمشیر و فلش در دفینه یابی

تل های به هم چسبیده در آثار شمشیر و فلش در دفینه یابی

برای اینکه تشخیص آن سخت تر شود این روش را پیاده می کنند. دفینه موجود در این تل در متراژ ۸ الی ۱۰ متری است. شروع حفاری از بالا به این صورت است که در یک و نیم متر اول حتما باید آثار کوزه شکسته فراوان یافت شود و در دو متری کم کم کوزه شکسته همراه با خاک پخته و سنگریزه مخلوط است. اگر این آثار را در این متراژ ها مشاهده کردید به راه خود ادامه دهید که این آثار حکم درست بودن مسیر را دارد. در غیر اینصورت شما تل را اشتباه کنده اید و باید سراغ تل بعدی بروید. این آثار بر روی سنگی حکاکی می شوند که به اندازه یک صندوق بزرگ است و معمولا در وسط آبراهه یا دو راهی رودخانه قرار دارند.

اگر این آثار را در قسمت شمال کشور و در منطقه رطوبتی پیدا کردید دفینه موجود در آن نقره است ولی اگر در جای خشک این آثار را پیدا کردید دفینه موجود در آن طلا است. در این نوع آثار اگر می خواهید از دستگاه فلزیاب استفاده کنید باید خیلی دقت کنید چون خاکی که در این مکانها وجود دارد از سیلیس است و تعداد سرباری هایی که در این کار وجود دارد باعث می شود تا دستگاه گیج بزند. بنابراین سعی کنید اگر می خواهید با دستگاه کار کنید در روز این کار را انجام دهید. به این خاطر که اجسام در روز گرمای خورشید را در خود جذب کرده و در شب از خود بیرون می دهند و باعث خطای دستگاه می شوند ولی دفینه در روز هم گرمای خود را دارد و باعث می شود دستگاه خطا نزند و جای دفینه را مشخص کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا