مقالات فلزیاب

فلزیاب حرفه ای ایرانی

فلزیاب حرفه ای ایرانی

فلزیاب های ایرانی طی چند دهه اخیر پیشرفت چشمگیری داشته و بسیار حرفه ای تر از گذشته تولید و طراحی می شوند. وجود فلزیاب ها در دفینه یابی و گنج یابی بسیار مهم و ضروری می باشد. در گذشته بدون وجود این دستگاه ها؛ دفینه یابی یکی از سخت ترین فعالیت هایی بوده است. امروزه تنها دلیل طرفداران زیادی که این عرصه و فعالیت دارد؛ وجود این دستگاه ها می باشد. با پیشرفت علم؛ این دستگاه ها نیز پیشرفت و قدرتمند تر می شوند. این موضوع باعث افزایش کارایی و عملکرد دستگاه ها شده و در نتیجه راحتی و سرعت بیشتری را در کاوش به دنبال دارد. در ادامه به پیشرفت این دستگاه ها در کشور ایران اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

فلزیاب حرفه ای ایرانی
فلزیاب حرفه ای ایرانی

فلزیاب های حرفه ای ایرانی

در ابتدا بهتر است با تعدادی از دستگاه های حرفه ای و قدرتمند ایرانی آشنا شوید. اگر تمایل دارید و لیست کامل آنها آشنا شوید؛ می توانید اینجا را کلیک نمایید.

  • فلزیاب RICHEL M-160,
  • فلزیاب HOXNE PLUS,
  • فلزیاب LEOPARD 4000,
  • فلزیاب TACHAR T16,
  • فلزیاب KOMATSU A-U-16,
  • فلزیاب TESLA SCAN 777

اولین فلزیاب هایی که در جهان طراحی و ابداع شدند؛ فلزیاب های وی ال اف بودند. به دلیل این که این تکنولوژی در ابتدا از آن کشور آمریکا بود؛ همچنین در آن منطقه چیزی بنام دفینه وجود نداشت و تنها؛ گنجینه هایی بود که در سطح و لایه های بالایی خاک قرار داشت؛ نیازی به دستیابی به عمق بالا وجود نداشت. 

اما پس از چندی بعد از ورود این دستگاه ها به کشور ما؛ کارشناسان و مهندسین دریافتند که استفاده از آنها در کشور پاسخگوی نیاز کاوشگران نخواهد بود. چرا که دفینه ها و گنج هایی که در کشور ما وجود دارد؛ به دلیل قدمت بالا و چند هزار ساله؛ در اعماق بالایی قرار دارند. در نهایت این احساس نیاز منجر به ساخت و ابداع سیستم کاوش پالسی و فلزیاب های پالسی شدند. در مقایسه با سیستم کاوش وی ال اف؛ سیستم پالسی دارای قدرت تفکیک کمتر اما عمق کاوش بسیار بالاتری می باشد. حتی اگر فرض را بر این موضوع قرار دهیم که فلزیاب های خارجی از فلزیاب ایرانی قوی تر می باشد؛ به دلیل عدم عملکرد مورد نیاز کاوشگران ایرانی؛ عملا فلزیاب های ایرانی پیروز این مقایسه خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا