آثار و نشانه ها

علامت کانال در سنگ نگاره

علامت کانال در سنگ نگاره

در این مقاله می خواهیم معانی و نظریه های مختلف در مورد علامت کانال در سنگ نگاره را مورد بررسی قرار دهیم و نظریه های متفاوتی که وجود دارد را بیان کنیم. در ادامه به تعدادی از آن می پردازیم :
۱- در حالت اول می تواند نشان دهنده یک منبع آب و یا آبگیر، در نزدیکی محل سنگ نگاره، می باشد.
۲- در حالت دوم می تواند نشان دهنده یک مقبره ( گور دخمه صخره ای ) باشد که در آن نزدیکی بوده و این مقبره در داخل یک غار یا اتاقکی صخره ای می باشد که دهانه آن را بسته شده و پلمپ نموده اند.
در این حالت باید درون کانال حکاکی شده، مقداری آب بریزید و مسیر حرکت آب را به خارج از سنگ دنبال کنید و مسیری که آب ادامه می دهد را دنبال کرده و به آن طرف رفته تا محل مذکور را بیابید.

علامت کانال در سنگ نگاره
علامت کانال در سنگ نگاره

ادامه بررسی علامت کانال در سنگ نگاره

۳- در حالت سوم مقبره ای درون یک غار با دهانه کوچک می باشد که خود این سنگ یا صخره در جلوی دهانه ورودی قرار گرفته و راه را مسدود نموده است (توجه داشته باشید که در این صورت، این نشانه ، نشانه آخر خواهد بود)
۴- در حالت چهارم علامت وجود مقبره ای است، که بسته شده است که در رو بروی آن قرار داشته و محل مورد نظر دارای حداقل دو شیب تند در طرفین می باشد و باید در بالای برجستگی، به دنبال آن بگردید.

علامت کانال در سنگ نگاره
علامت کانال در سنگ نگاره

۵- در موارد دیگر می تواند نشان دهنده یک سد و محل انباشته شدن آب یا محل جلوگیری از نفوذ آب باشد. البته در مواردی هم دیده شده است که این احتمال وجود دارد که این نوع سنگ نگاره، اشاره به وجود معدن سنگ و یا محل ورود و شروع محدوده منطقه ای صنعتی در گذشته بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا