مقالات فلزیاب

طلایاب و انواع معروف آن

طلایاب و انواع معروف آن

همان طور که می دانید دستگاه های فلزیاب استفاده زیادی در گنج یابی و طلایابی دارند. از این رو می خواهیم به معرفی انواع معروف و پر استفاده دستگاه های طلایاب بپردازیم. با ما همراه باشید.

طلایاب ها برای پوشش نیاز های مختلف و شرایط متفاوت دارای انواع مختلفی می باشند. یک طلایاب خوب می تواند دارای سیستم های نقطه زن؛ آنتن راداری؛ تصویری؛ مکمل و غیره باشد. در ابتدا باید بدانید که این ابزار های حرفه ای در دو نوع کلی تقسیم بندی می شوند. نوع اول که دارای قابلیت و ویژگی تفکیک می باشد و نوع دوم که فاقد این ویژگی می باشد. از دستگاه هایی که فاقد این ویژگی می باشند نمی توان به منظور دفینه یابی و گنج یابی استفاده کرد. سیستم های مختلف دستگاه های طلایاب؛ دارای قابلیت ها و قدرت های مختلفی می باشند. از این رو امکان ردیابی اهداف را در شرایط های مختلف و در عمق های مختلف؛ فراهم می کنند.

طلایاب و انواع معروف آن
طلایاب و انواع معروف آن

تفاوت انواع معروف و مختلف سیستم های طلایاب

به طور حتم برای افرادی که دارای اطلاعات کافی در این زمینه نمی باشند. تمامی دستگاه یکسان می باشند. و صرفا با داشتن نام طلایاب؛ آنها تصور می کنند که می توانند از آنها در هر مکانی استفاده کنند. اما به هیچ عنوان این موضوع صحت ندارد. هر دستگاه و هر سیستم دارای قابلیت های متفاوت از دیگری می باشد. از همین رو از این دستگاه ها در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. شرایط هایی همانند موانع موجود؛ عمق کاوش؛ وسعت مکان مورد نظر و برخی موارد از این قبیل. در ادامه با بررسی سیستم های بیان شده با ما همراه باشید.

سیستم نقطه زن

این سیستم های فلزیاب یکی از محبوب ترین و پر استفاده ترین سیستم های طلایابی می باشد. این ابزار ها به دلیل توانایی زیادی که در مشخص کردن مکان دقیق اهداف و به قول معروف نقطه دقیق آنها دارند؛ بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. از کاربرد این دستگاه ها می توان گفت که وجود یک دستگاه نقطه زن در هر کاوشی لازم و ضروری می باشد. چرا که می تواند با مشخص کردن مکان دقیق هدف؛ از حفاری های بی مورد جلوگیری کرده و به کاوش سرعت زیادی ببخشد.

سیستم آنتن راداری (آنتنی)

این دستگاه ها از دیگر طلایاب های مهم و کاربردی می باشند که در اغلب کاوش های موفق حضور دارند. قابلیت این دستگاه ها در کاوش مناطق وسیع می باشد. این سیستم با دارا بودن قابلیت شعاع زنی می تواند به راحتی مناطق وسیع را به محدوده ای قابل جستجو تبدیل کنند. مشخص کردن مکان دقیق هدف و عمق کاوش بالا از دیگر قابلیت های این سیستم می باشد.

سیستم های تصویری

گونه ای دیگر از دستگاه ها و سیستم های کاوش گنج؛ سیستم های تصویری می باشد. این دسته از طلایاب ها قابلیت ارائه جزئیات بیشتری از زمین و اهداف و مکان قرار گیری آنها؛ نسبت به سایر سیستم ها می باشند. این طلایاب ها همان طور که می تواند حدس زد؛ قابلیت ارائه تصاویری از عمق زمین می باشند. که در نهایت با پردازش این موارد می توان به اطلاعاتی همچون مکان قرار گیری هدف؛ موانع موجود؛ بهترین راه دسترسی به اهداف؛ شکل و میزان تقریبی هدف؛ دست پیدا کرد.

طلایاب و انواع معروف آن (سیستم های مکمل)

این سیستم ها گونه ای از دستگاه های طلایاب می باشند که با استفاده از ترکیب چند سیستم بالا به صورت رندوم و یا مورد درخواست و مورد نیاز کاوشگران طراحی و ساخته می شوند. استفاده از این سیستم ها موجب می شود تا نیاز به استفاده از چند سیستم وجود نداشته باشد. همچنین طبعا استفاده از چند سیستم در کنار هم باعث افزایش درصد موفقیت تا حد زیادی خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا