آثار و نشانه ها

شهر باستانی آسک

شهر باستانی آسک

شهر باستانی آسک یک شهر و یا بهتر است بگوییم آثار به جا مانده از یک شهر قدیمی و متروکه‌ است که در جنوب شرقی هندیجان و کیان کوه واقع شده ‌است. آسک در حدود العالم چنین وصف شده‌ است، «دهی است بزرگ و به بر کوه نهاده و بر سر آن کوه آتشی است که دائم همی درخشد شب و روز و حرب از رقیان آنجا بوده ‌است اندر قدیم» این مطلب نشان دهنده آن است که به زمان تحریر حدود العالم یعنی در اواخر قرن چهارم هجری قمری شهر آسک یک ده بزرگ بوده است که در دامنه کوهی قرار داشت که بر فراز کوه آن آتش فروزان بوده ‌است.

مرحوم سلطانعلی سلطانی می‌ نویسد: در نزدیکی هندیجان کنونی شهر آسک قدیم واقع بود که بسیاری از جنگ ‌های خوارج در نزدیکی آن رخ داده ‌است و نام این شهر در بعضی از اشعار شعرای عرب آمده‌ است. بنا به نوشته یکی از قدیمی‌ ترین سیاحان عرب تا قرن چهارم ه‍.ق آثار قصور عالیه و انبیه عظیمیه باستانی در هندیجان برپا بوده ‌است.

شهر باستانی آسک
شهر باستانی آسک

آثار به جا مانده از شهر باستانی آسک

آثار عظیم آبیاری روزگار باستان در طرفین رودخانه زهره و خیرآباد که در زیدون یکی شده است و از وسط هندیجان می‌ گذرد، پیدا می باشد. مورخان قدیمی دربارهٔ آثار آسک نوشته‌ اند: ایوان بلندی داشته است و آتشکده‌ ها و مردمان زیادی را در خود جای داده بوده است به همین علت دارای دفینه ‌های باستانی و گور های قدیمی، تابوت ها و حجاری های کتیبه مانند زیادی در آسک وجود داشته ‌است. کتیبه ‌هایی به خط پهلوی بر سر در غربی ایوان (معبد آتشکده) آسک در سنگ ها منقوش بوده‌ است. در غرب آسک قلعه گنبدی قرار دارد که قبلاً برج  های دیده‌ بانی آنجا قرار گرفته بوده ‌است.

09917579030

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا