آثار و نشانه ها

شهرک های باستانی در دفینه یابی

شهرک های باستانی در دفینه یابی

شهرک های باستانی در دفینه یابی برای تشخیص صحیح شهرها و شهرک های باستانی تاریخچه ای از شهر سازی را بطور خلاصه مرور می کنیم .

شهرک های باستانی کلات ها

قبرستانهای باستانی
قبرستانهای باستانی

اولین نمونه و ادامه دار از اجتماعات یکجا نشینی بشر در مناطق صعب العبور و در پیچ تند دره ها است این دوره با ساخت برج بارو در اطراف شهرک های باستانی ادامه یافت و بعدتر شهرها در اطراف قلعه های حکومتی شکل گرفت و این دگرگونی ها همچنان ادامه داشت

دوره ماد

در این دوره شهرهای بزرگ شکل گرفته بودند و مادها بعد از شکست اشور و نابودی پایتخت انان و تجارب ماحاصل از این جنگهای خانمان سوز دویست ساله بر شهر سازی به روی تپه های بلند . مرتفع ، بزرگ و طبقه بندی ان و ساخت دیوار مخافظ برای هر بخش ان مبادرت نمود ( هفت شهر هفت دروازه ) به این معنی که نوک و مرکز تپه محل شاه نشین و ساختمانهای اداری بود. گردا گرد این مجموعه ، عمارتها و خانه نجبا با محافظ و بخش بعدی خانه های عموم مردم بود. در این دوره شهرک های یکجانشینی بندرت یافت میشود و کوچ نشینی بر طبق روال قبل ادامه داشت انچه هست در ارتفاعات ( بالا بند ) بصورت طبقاتی و در صعب العبورترین نقاط ممکن کشف میگردند .

دوره هخامنشی

شهرک ها به ارتفاعات پائینتر (میان بند) امدند ویژگی مشترک این شهر های باستانی و قصبه های باستانی شیب تند رو به شرق و جنوب برای افتابگیری بیشتر و در جهت و امتداد دره های منتهی به ابهای جاری و خروشان است .

شهرک های باستانی دوره ساسانی

از ارتفاع محل شهر های باستانی باز هم کاسته شد جهت و امتداد تپه ها با شیب ملایم به جوار و حاشیه دشتهای حاصلخیز و وسیع با رودهای دایمی و پر اب میایید، اما شهرسازی ساسانی دارای متد خاص خود بود، معماران ساسانی ساختار متمرکز گرا را برای شهرسازی انتخاب کردند از ویژگی این شهر ها وجود میدان مرکزی با دسترسی عمومی و گرد بودن شهرهاست ، کوچه های باریک و دراز برای استفاده بهینه در مواقع جنگ و درگیری و… از مهندسان ساسانی ان دوره برای شهرهای ایران به یادگار مانده است . شهر سازی در مناطق حاشیه دشتها و با ارتفاع پایین باعث تسلط اسان اعراب بیابانگرد بر ایران شد ایرانیها که هنر استفاده بهینه از طبیعت خشن و صعب العبور پیرامونشون را در جنگها بصورت سینه به سینه اموخته بود با این دگرگونی بسادگی در مقابل انبوه سپاه اعراب و وحشت افرینی انان تسلیم گشتند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا