آثار و نشانه ها

شناخت جاده های قدیمی در گنج یابی

شناخت جاده های قدیمی در گنج یابی

در مبحث شناخت جاده های قدیمی، بررسی مسیر های اصلی تردد ایرانیان در زمان قدیم به ما کمک زیادی می کند تا برای دستیابی به برخی از دفینه ها و گنجینه ها که در نسخه ها به آنها اشاره شده است و در کنار جاده ها آدرس داده شده دست است پیدا کنیم.

بسیاری از این جاده ها هم اکنون یا از بین رفته اند یا تغییر نام پیدا کردند و از ظاهر گذشته خود تفاوت زیادی پیدا کرده است و دانستن آن می تواند در دستیابی به آدرس های کنونی که در نسخه ها و سند ها به آن ها اشاره شده است کمک کند. یکی از مشکلاتی که امروزه در ترجمه ی نسخه ها و و گنج نامه ها وجود دارد، استفاده از آن تعبیر آدرس های جدید می باشد که  وجود لوحه‌ های تخت جمشید وجود جاده های عظیم را در گذشته تأیید ‌می کنند.

شناخت جاده های قدیمی
شناخت جاده های قدیمی

شناخت جاده های قدیمی

در این لوحه‌ ها حرکت گروه ها یا افرادی که وارد ایران می شده است یا در ایران مسافرت می‌ کرده ‌اند ثبت می شده‌ است و ما می‌ توانیم از آن‌ ها پی ببریم که هندوستان، آراخوزیا، کرمان و بلخ همگی از طریق نظام عظیم راه‌ های ایران با هم ارتباط داشته‌ اند. متون به دست آمده از تخت جمشید گواه آن است که شبکه‌ ی جاده‌ های متصل کننده کشور ها به یک دیگر در سراسر امپراتوری پهناور ایران را پوشش می‌ داده و از این روی، سیستم نگهبانی و تدارک راه‌ ها و مسافران در تمام ایالات از شرق تا غرب عمل می‌ کرده است. در میان لوحه‌ ها به چهار سفر میان سارد و شوش ( یا تخت جمشید ) بر می‌ خوریم. از بسیاری مناطق دیگر امپراتوری نظیر بلخ، کرمان، هندوستان، آراخوزیا یا قندهار، هرات، بابلیه، ماد، مصر نام برده شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا