آثار و نشانه ها

زندان سلیمان

زندان سلیمان

زندان سلیمان در شهر ارومیه قرار گرفته، ارومیه یکی از کلان شهرهای شمال غربی ایران و مرکز استان آذربایجان غربی است هوای آن در تابستان نسبتا گرم و در زمستان سرد است. این شهر به دلیل موقعیت مناسب که در میان شاه‌ راه ارتباطی قفقاز، میان ‌رودان و آسیای صغیر داشته در گذشته از مراکز تجاری منطقه به ‌ شمار می ‌رفته‌ است که در سده‌های گذشته رخدادها و حوادث متعددی از قبیل اشغال توسط عثمانی‌ها و روس‌ها را تجربه کرده‌ است.

از تل‌های متعدد در نزدیکی شهر (گوک تپه، دیگاله، ترمنی، احمد، سارالان، دیزه تپه) تا به حال اشیای بسیار قدیمی به دست آمده ‌است. ارومیه در اورارتوی باستانی قرار داشت (اواخر هزاره دوم قبل از میلاد-اوایل هزاره اول قبل از میلاد) که دارای ارتباطات زبانی با هوریان آناتولی بود ولی شدیداً تحت تأثیر آشوریان بود. درست زیر دریاچه ارومیه شهر و امارت منا قرار داشت. عقیده بر این است که شهر ارومیه در هزاره دوم قبل از میلاد مسیح تأسیس شده‌ است.

زندان سلیمان
زندان سلیمان

بررسی زندان سلیمان

زندان سلیمان کوهی مخروطی شکل که داخل آن دریاچه بوده است و یکی از جاذبه‌ های سیاحتی شهرستان ارومیه است که در مجموعه گردشگری تخت سلیمان قرار دارد. سابقه این میراث طبیعی به ارتفاع صد متر، به دوره ساسانیان باز می‌گردد. موبدان زرتشتی از این مکان برای نیایش و قربانی استفاده می‌کردند. آنها بعد از نیایش حیوانات پیشکشی را به محل مورد نظر برده و قربانی می‌کردند.

طبق تحقیقات و بررسی‌های باستان شناسان گفته می‌شود به احتمال زیاد این دریاچه که هم اکنون خشک و خالی از آب است، در آن زمان پر از آب بوده است اما به دلیل وجود آب انبارهای اطراف که می‌توان آثار آنها را در مجموعه تخت سلیمان دید، بدون مصرف بوده و با گذشت زمان، در اثر افزایش حجم رسوبات و فرو ریختن آن به دهانه، سطح آب مسدود و نهایتا منجر به خشک شدن آن شده و این مخروط صد متری را بوجود آورده است.

این مکان هر ساله، گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند و با وجود رعب و وحشتی که در اثر نگاه کردن به انتهای مخروط، انسان را فرا می‌گیرد باز هم تعدادی بیشماری مشتاق به تجربه این شگفتی رعب انگیز هستند. ساکنان منطقه تخت سلیمان تکاب، عنوان زندان سلیمان یا زندان دیو را به این میراث زیبا و شگفت انگیز اطلاق کرده‌اند. آنها معتقدند که حضرت سلیمان دیوهایی را که از فرمانش سرپیچی می‌کردند را درون این مخروط زندانی می‌کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا