آثار و نشانه ها

روش های خرد کردن ساروج با اسید

روش های خرد کردن ساروج با اسید

روش های خرد کردن ساروج با اسید

ساروج مخلوطی است از آهک و خاکستر و یا روث حیوان که با گل و آب مخلوط می کنند و بعد از اینکه خشک شد آن را در کوره آتشین می ‌سوزانند تا اینکه به ساروج تبدیل شود ، و بعداً آن را نرم می ‌کنند با کوبیدن پتک و یا با سنگ آسیاب بروی آن می ‌چرخانند که نرم شود ، و خاکستر که در آب به مرور جذب ایندرید کربنیک کند و آهکش بصورت سنگ آهک که محکم و پایدار است در می آید در دوران گذشته ساروج از اهمیت خاصی برخوردار بوده و جهت ساختن حوض، آب انبار، برکه گرمابه و بنای خانه و سد کاربرد داشته است.

روش های خرد کردن ساروج
dentify-sarooj

روش های خرد کردن ساروج (کاربرد ساروج)

ساروج با توجه به خاصیت اصلی آن یعنی نفوذ پذیری بسیار اندک به عنوان روکش در سازه هایی که در تماس مستقیم با آب بوده اند مانند آب ‌انبارها ، حوضها ، حمامها و … مورد استفاده قرار گرفته است. ساروج با توجه به نحوه اجرای آن از سطحی بسیار بسیار صاف و براق برخوردار است که این ظاهر ساروج ، باعث استفاده از آن در امر تزئینات ساختمان گردیده که استحکام زیادی را به بنا ها می دهد به همین علت یکی از موادی است که در امر پوشاندن و مخفی کردن دفینه ها مورد استفاده قرار می گرفته است. بدین صورت که ابتدا گنجینه ها و دفینه های مورد نظر خود را در شکاف ها، غار ها و یا در امکان مورد نظر خود مخفی می کرده اند سپس با استفاده از ساروج اقدام به مهر و و موم و پلمپ کردن آن مکان می کرده اند.

خرد کردن ساروج با اسید

بهتر است که در ابتدا با توجه به ابعاد ساروج سوراخ هایی را با فاصله مشخص به طوری که کل سطح ساروج را پوشش دهد، ایجاد کنید سپس با استفاده از ترکیبی متشکل از سرکه، الکل و اسید آن محفظه ها رو پر کنید و پس از گذشت مدت زمان تقریبی ( حدودا ۲ ساعت ) با یک جسم سخت همانند مته و چکش مابین سوراخ های ایجاد شده ضربه بزنید اما باید در نظر داشته باشید که ترکیب این مواد ها با یکدیگر خطر ناک است پس در هنگام اضافه کردن اسید نهایت دقت و توجه را داشته باشید.

خرد کردن ساروج با مواد منفجره

اما عملی ترین راه ممکن استفاده از مواد منفجره در حد بسیار کم و انک می باشد بدین صورت که سوراخ هایی را با فاصله و در سر تا سر ساروج ایجاد کنید سپس با استفاده از آزمون و خطاهایی که قبلا داشته اید میزان مواد منفجره ای که به محفظه آسیب نرساند را به کار ببرید و در نهایت با رعایت نکات ایمنی و حفظ فاصله و با استفاده از ابزار ها و لوازم ایمنی اقدام به منفجر کردن ساروج کنید.

تلفن تماس جهت خرید انواع گنج یاب حرفه ای و معدن یاب و شاقول و مشاوره و کارشناسی آثار و نشانه دفینه : ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۳۰

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا