آثار و نشانه ها

روشهای تشخیص سنگها و کانی ها در گنج یابی

روشهای تشخیص سنگها و کانی ها در گنج یابی

روشهای تشخیص سنگها و کانی ها در گنج یابی شامل موارد زیر می شود:

چگالی نسبی در گنج یابی

جرم نسبی کانی ها و سنگها را می توان تا اندازهای اب در دست داشتن حجم های مساوی از آنها بدست آورد.اما راه دقیق تعیین چگالی نسبی آنها ست. چگالی نسبی یک کانی را می توان از تقسیم کردن چگالی یک کانی به چگالی آب بدست آورد. با این کار تعیین می کنیم که یک کانی چند بار از جرم آب هم حجم خود سنگین تر است. چگالی نسبی بیشتر کانیهای سیلیکانی که بخش اعظم پوسته زمین را تشکیل می دهند حدود ۲.۵ تا ۳.۵ است.چگالی نسبی زیادتر مربوط به کانیهایی است که در ترکیب خود عناصر سنگین مانند سرب-باریم و… دارند ( چگالی گالن ۷.۵ و باریم ۴.۵ ) است. مسلما آنها یی که اتمهای سازنده آنها به هم نزدیکتر و فشرده تر باشد چگالی نسبی بیشتری خواهند داشت مانند چگالی نسبی الماس با چگالی نسبتی گرافیت.

روشهای تشخیص سنگها
روشهای تشخیص سنگها

روشهای تشخیص سنگها و رنگ خاک در گنج یابی

می توان کانیها را از روی رنگ آنها تشخیص داد ولی این قاعده کلی نیست مثلا کوارتنز در اصل بی رنگ است.اما به رنگهای شیری- بنفش-زرد و دودی هم دیده می شود. این رنگها مربوط به ناخالصی موجود در کانی هاست. اما کانی هایی هم هستند که به رنگ خود به آسانی قابل شناسایی هستند مانند یاقوت همیشه رنگ رنگ قرمز دانه اناری دارد؛ فیروزه به رنگ آبی فیروزه ای ؛ گرافیت همیشه سیاه و مالاکیت همیشه سبز دیده می شود.

رنگ گرد کانی ها گاهی در تشخیص کانیها موثر است

برای این کار کانی را به چینی بدون لعاب می کشند و از روی رنگ خطی که برجای می گذارد نوع کانی را تشخیص می دهند.چنانچه یکی از راه های شناسایی طلا رنگ خاکه زرد طلایی آن است ولی پیریت با رنگ و جلایی شبیه به طلا دارای رنگ خاکه سیاه است. یا آن که اثر مانیتت سیاه و اثر هماتیت قهوه ای نمایان می شود. درحالی که ظاهر این دوکانی معمولا سیاه است. راههای تشخیص دیگر:بعضی از کانیها مانند مس و طلا چکش خوارند در صورتی که گوگرد ترد و شکننده است. بعضی مانیها مانند میکا (طلق نسوز) دربرابر گرما مقاوم اند و بعضی مانند ژیپس کدر و به پودر سفید رنگی تبدیل می شود.

هالیت یا نمک مزه ای شور وسیلوین مزه ای تلخ دارد. مانیتیت خاصیت مغناطیسی دارد و بعضی مانند کائولینیت به زبان می چسبد. برخی مانند گرافیت و تالس در لمس با دست حالت چربی دارند در صورتی که واقعا چرب نیستند. بعضی از واکنشهای شیمیایی می توانند در تشخیص کانیها مقید باشد مثلا کلسیت با کلریدریک اسید سرد رقیق و دولومیت با اسید کلریدریک گرم و غلیظ ترکیب می شوند و گاز دی اکسید کربن متصاعد می شود.

امروزه کارشناسان با وسایل جدیدی مانند :

  • میکروسکوپ پلاریزان
  • دستگاه اشعه ایکس
  • میکروسکوپ الکترونی
  • طیف سنج نوری

آسان تر می توانند کانیها را تشخیص دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا