آثار و نشانه ها

دفینه قلعه ها در گنج یابی

دفینه قلعه ها در گنج یابی

قَلعه یا دِژ یک ساختمان مستحکم بوده که در طول سده‌های میانی توسط نجیب‌زادگان ساخته می‌شده‌است. واژه قلعه از پارسی میانه وارد عربی و ترکی شده‌است و از اکدی وارد پارسی میانه گشته‌است. در قدیم برای پنهان کردن و مخفی کردن گنج و دفینه در قلعه ها از چند روش استفاده می کردند که از آن جمله میتوان به حفر چاه و حفر حوض و تل و تپه های خاکی درون قلعه اشاره کرد. دفینه قلعه ها در گنج یابی اسرار زیادی دارند، از دفینه های سردستی بگیرید تا خزانه اصلی که حداقل ۵۰ متر زیر قلعه میباشد با پله های بسیار سخت. دفینه های موجود در زیر برجک های نگهبانی دارای قواعد و قانونهای مخصوص به خود بوده و برای دستیابی به آن ها باید از یک کارشناس در محل استفاده کنید.

دفینه قلعه در کجا قرار دارد
دفینه قلعه

دفینه قلعه ها ممکن است در جاهای دیگر قلعه مانند موارد زیر باشد :

  1. چاه :  در گذشته یک سری از این بارها را در چاه پنهان میکردند  به این روش که در زیر چاه مسیری را حفر میکردند و بعد از آن فضایی را در زیر زمین به صورت اتاقک درست می کردند که در مسیر راه تله میکانیکی کار می گذاشتند ,  دفینه را در اتاق جاسازی میکردند و در اتاقک را با سنگی گرد مهرو موم میکردند و درب راه ورودی را که کف چاه می شد را با ساروج مسدود میکردند  و برای علامت گذاری زنجیری را داخل چاه آویزان میکردند .
  2. حوض :  معمولا در قلعه ها حوضی را درست میکردند که از جنس ساروج بود و برای اینکه کسی به آن شک نکند در داخل آن آب ریخته و ماهی پرورش می دادند .  عمق موجود در این حوض ها بین ۳ الی ۴ متر است .  بار موجود در زیر این حوض ها معمولا مجسمه تندیس حیوانات است که از طلا و نقره ساخته شده است .
  3. تل ها :  این تل ها معمولا در بیرون از قلعه در شیبی به سمت دره قرار دارند  متراژ کار در این تل ها زیاد است  و عمق موجود در زیر این تل ها حتی به ۳۰ متر هم می رسد البته اگر بخواهید از خود تل شروع به کار کنید.

گنج قلعه ها در کجا قرار دارد

اگر به دنبال دفینه قلعه ها می باشد بهتر است که در دیوارهای قلعه به دنبال ۶ تیکه با بقیه متفاوت بوده و یا دارای رنگ متفاوتی است باشید. معمولاً در پشت این خشت ها و دفینه های کوچک پنهان بوده و یا راهنمایی برای دستیابی به خزانه های اصلی در آن قرار دارد. حتما سعی کنید که محیط اطراف قلعه را به دقت بررسی کنید و به دنبال نشانه هایی همچون درخت کهنسال ، رودخانه ، سنگی که با محیط تفاوت داشته باشد ، تومولوس تپه ها و آثار و نشانه های گنج باشید. توجه داشته باشید که بهترین مکان برای دید زدن اطراف قلعه بالا رفتن از برجک های نگهبانی و نگاه کردن از ارتفاع است. توجه داشته باشید که بدون دستگاه های فلزیاب پیدا کردن دفینه قلعه ها بسیار سخت و دشوار می باشد حتما از یک فلزیاب حرفه ای و راهنمایی های یک کارشناس آثار و علائم گنج استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا