مقالات فلزیاب

جوغن روی سنگ در دفینه یابی و معنای آن

جوغن روی سنگ در دفینه یابی و معنای آن

همه کسانی که در وادی گنج یابی و دفینه یابی هستند با مفهوم جوغن و اهمیت آن آشنا هستند. به دلیل فرهنگ تدفین در ایران باستان این حفره های سنگی تو خالی در جای جای این کشور یافت میشود و نشان دهنده وجود یک قبر در اطراف است. حال این قبر دفینه دارد یا خیر تابع عوامل دیگری است. برای بسیاری از ما پیدا کردن گنج و دفینه به معنای یک شبه ره صد ساله را پیمودن است اما آیا این کار بدون داشتن اطلاعات و دانش کافی باستان شناسی و تفسیر آثار و علائم دفینه ممکن است؟ قطعا نه. در ادامه قصد داریم تا در مورد جوغن ، انواع آن ، معنا و مفهوم قرار گیری آن در موقعیت های مختلف و جوغن روی سنگ صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

جوغن چیست ؟

جوغن یا جوغان در زبان آریائیان به معنی کاسه می باشد و در بعضی متون نیز جوغان به معنی هاون به کار رفته است. در هر صورت مفهومی که منتقل میکند فضایی دایره شکل است که پیرامون و اطرافش به وسیله سنگ ، فلز ، سفال و هرچیز دیگری پوشیده باشد. در حال حاضر به سنگ نگاره های مثلثی شکل و مربع و مستطیل و … نیز جوغن اطلاق می شود. بعضی از آنها مستقیماً مربوط به دفینه و نسخه هستند، بعضی مربوط به آئین و مراسم و بعضی مربوط به مقبره یا آرامگاه که واقعاً به سادگی نمیشود فرق میان آنها را تشخیص داد. کوهستان بیشترین مکانی است که جوغن ها را میتوان مشاهده کرد. جوغن درون سنگ تراشیده میشود و دلیل ماندگاری بالای آنها نیز همین میباشد.

جوغن روی سنگ
جوغن روی سنگ

جوغن روی سنگ را میتوان از چندین زاویه بررسی کرد. اولین مورد شکل جوغن میباشد.

همانظور که میدانید جوغن دارای انواع زیر است

  • جوغن دایره ای
  • جوغن مثلثی
  • جوغن مربعی
  • جوغن مستطیلی
  • جوغن لوزی شکل

مهمترین و متداولترین نوع جوغن در ایران جوغن دایره ای شکل است و برای شناخت آن باید توجه داشت که شکل جوغن دایره ای بسیار منظم بوده و مشخص است که با دست کار شده و مانند حفره های طبیعی نا منظم نیست. توجه به این نکته ضروری است که تعداد جوغن ها نشان دهنده تعداد قبور نیست و برای مثال یک جوغن نشان دهنده یک قبر نیست و ممکن است که چندین قبر در آن منطقه وجود داشته باشد و بالعکس. مزار در شعاع ۵ متری جوغن ها قرار دارد. عمق زیاد و غیر معمول جوغن نشان دهنده وجود یک چاه است که دفینه درون آن قرار دارد. معمولا جوغن های با عمق زیاد به تعداد فرد مشاهده میشوند. اگر تعدادی جوغن روی سنگ با سایز های مختلف وجود داشته باشد نشان دهنده وجود مقبره خانوادگی یا قبرستان است.

وجود جوغن روی تخته سنگهایی که مثل دیوار می باشند و مانند مثل یک چشم کوچک می باشد، نشان دهنده غار است و در ۲ متری اطراف آن غار بسته ایی وجود دارد. یک نکته جالب دیده شدن نوع خاصی از جوغن ها تحت عنوان جوغن داخل جوغن است. تخته سنگهایی که جوغن داخل جوغن دارند، به معنای وجود اتاق هایی است که به همدیگر راه دارند. این نشانه اغلب در سنگهای اولین مزاری که پیدا شده دیده می شود و به وجود دومین اتاق اشاره دارد.

جوغن روی سنگ نشانه چاه

در برخی نقاط چندین جوغن روی سنگ با فاصله از یکدیگر مشاهده میشود. امروز کاوشگران برای پیدا کردن این جوغن ها، در داخل یک جوغن را پر از آب می کنند و در جهت سرریز شدن آب به دنبال جوغن بعدی می گردند و این زجیره را تا پیدا کردن آخرین جوغن ادامه می‌دهند. جوغن گرد تکی گاهاً نشانه مزار، گاهاً چاه و گاهی هم بعنوان نشانه کمکی استفاده شده است. جوغن گردی که قطر سر آن دو برابر قطر انتهای آن باشد و در اطراف آن جوغن دیگری مشاهده نشود، به معنای چاه پلمپ شده است ( تصویر زیر).

round-Joghan
round-Joghan

در مورد قبور دارای گنج و دفینه در ایران قبلا در مقاله ای جداگانه صحبت کرده ایم و همچنین فلزیاب های برتر برای جست و جوی قبر را معرفی کرده ایم که مطالعه آن به شما عزیزان توصیه میشود البته همچنان پیشنهاد ما استفاده از فلزیاب تصویری برای کاوش قبر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا