آثار و نشانه ها

جوغن درختی در گنج یابی

جوغن درختی در گنج یابی

جوغن یا جوقان در زبان فارسی به معنی کاسه و هاون سنگی است . جوغن معمولا به صورت دایره عمودی روی سنگ ایجاد می شده است که از آن برای کوبیدن و خرد کردن موادی مانند جو و گندم استفاده می کردند . جوغن ها دارای انواع  و اشکال مختلفی بوده است که استفاده و کاربرد های متفاوتی داشته اند. یکی از انواع جوغن ها که در گنج یابی و دفینه یابی مورد استفاده قرار می گرفته است، جوغن درختی می باشد. که به صورت ها و در مکان های مختلف درخت و به اشکال متفاوت ایجاد می شده است. در ادامه با ما همراه باشید تا کمی بیشتر این نماد و علامت را در دفینه یابی بررسی کنیم.

 

جوغن درختی در گنج یابی
Paraskevi

جوغن درختی در گنج یابی

جوغن از زمان های گذشته در ایران مرسوم بوده که برای یاد بود هر مرده برای آن یک جوغن زده می شده است تا زندگان برای ادای احترام که به قبرستان می آمدند بدانند که مکان قبر آن فرد در کجا قرار گرفته است، و در برخی از منابع تاریخی نیز آورده اند که در این جوغن ها غذایی گذاشته می شد تا خیراتی برای مردگان باشد .

این نوع جوغن ها اکثرا روی سنگ حفر می شده است ولی در مناطق شمال ایران در جنگل ها و مناطق جنگلی دیگر کشور که سنگ مناسب حفر جوغن یافت نمی شد است بیشتر این جوغن ها در روی درخت ایجاد می شده است، که قبرها دقیقا با یک فاصله دو سه متری زیر درخت قرار دارند . رفته رفته بعد از گذشت زمان های زیاد از جوغن ها برای نشانه گذاری و علامت گذاری در دفینه و اجناس با ارزش در  آن زمان استفاده کردند، چرا که بر این باور بوده اند که با حفر جوغن در یک مکان افراد دیگر تصور خواهند کرد که در آن مکان فردی به خاک سپرده شده است و دیگر به حفاری و دزدیدن گنجینه های آنها نخواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا