مقالات فلزیاب

تاریخچه دستگاه فلزیاب و گنج یاب

تاریخچه دستگاه فلزیاب و گنج یاب

تاریخچه دستگاه فلزیاب
تاریخچه دستگاه فلزیاب

تاریخچه دستگاه فلزیاب:

فلزیاب هایی که امروزه ما در حال استفاده شدن هستند تاریخچه طولانی و فوق العاده شگفت آوری دارد که بسیار جالب توجه است . در اواسط قرن نوزده میلادی بعد از اختراع الکتریسیته دانشمندان و کارکنان معادن نقره و طلا شروع به آزمایش بر روی ابزاری نمودند که بتواند فلزات واقع در زیر زمین را کاوش کنند. یک چنین ابزاری میتوانست برای کسانی که به دنبال طلا بودند بسیار مفید باشد و اولین کسی را که از آن استفاده میکند بسیار ثروتمند کند.

تاریخچه دستگاه فلزیاب
تاریخچه دستگاه فلزیاب

اولین دستگاه فلزیابی که ساخته شد هیچ طلایی و گنچی را پیدا نکرد بلکه درعوض برای پیدا کردن گلوله ای که در بدن رییس جمهور آمریکا بود امتحان شد که محل گلوله را هم نتوانست تشخیص دهد. این دستگاه فلزیاب را الکساندر گراهام بل ساخته بود.

تاریخچه دستگاه فلزیاب
تاریخچه دستگاه فلزیاب

اگر چه فلزیابی که الکساندر گراهام بل اختراع کرده بود نتوانست گلوله را در بدن رییس جمهور تشخیص دهد ولی به عنوان نمونه ای مطمئن برای ساخت دستگاه های گنج یاب بعدی قرار گرفت . اولین فلزیاب ها بسیار بزرگ ، پیچیده و با لوله های خلا کار میکردند. مهمترین تاثیری که این فلزیابها داشتند این بود که آوازه دستگاه فلزیاب را در همه جا پخش کردند. بعد از آن دستگاه های فلزیابی اختراع شد که در طول جنگ جهانی برای پیدا کردن مین از آن استفاده می کردند. در دهه بیست قرن بیستم گرهارد فیشر به کارایی بیشتر دستگاه های که در اندازه های کوچک تر بودند پی برد و دستگاهی با آن خصوصیات تولید کرد.

تاریخچه دستگاه فلزیاب
تاریخچه دستگاه فلزیاب

در سالهای بعد اختراع ترانزیستورها ، دستگاههای تفکیک کننده ، طرحهای مختلف سیم پیچها، و در نهایت تکنولوژِی وایرلس باعث تغییرات عمده در فلزیابها و رفتن به سمت فلزیابهایی سبک، قابل حمل در مکانهای مختلف و با قابلیت جستجو در عمقهای زیاد امروزی شد.

این مطلب مرتبط است با :

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا