مقالات فلزیاب

بهترین دستگاه حفره یاب

بهترین دستگاه حفره یاب خارجی

در پست قبل در مورد دستگاه های حفره یاب و چگونگی کارکرد آنها صحبت کردیم که مطالعه آن و علاقمندان توصیه می شود. در انتخاب بهترین دستگاه حفره یاب باید فاکتور های بسیار زیادی را مد نظر قرار داد. فاکتور هایی همچون قیمت ، دقت در تشخیص حفرات و اتاقک های زیر زمینی ، دقت در جداسازی فلزات از حفره ها ، کاربرد و تنظیمات آسان ، عمق نفوذ ، پایداری و درصد خطا از مهمترین آنها هستند.

حفره یاب ها دارای انواع مختلفی هستند که از ابتدایی ترین آنها میتوان به ردیاب های آنتنی اشاره کرد که بر اساس اصول دازینگ کار میکنند و برای رسیدن به موفقیت به تمرین و تمرکز بسیار زیادی نیاز دارند. نوع دیگر آنها ردیاب های فرکانسی هستند و نوع پیشرفته ی آنها دارای سیستم کارکرد GPR میباشند که با آنها میتوان به ساختار های زیر زمین پی برد و آنها را مورد بررسی قرار داد.باید توجه داشت که دستگاههای GPR فلزیاب نیستند و از تکنولوژی رادار برای تشخیص لایه های زیر زمین استفاده میکنند و کار با آنها نیاز به دانش و اطلاعات ژئوفیزیک دارد. انواع پیشرفته از فلزیاب های پالسی نیز قادر به تشخیص حفره و اتاقک های زیر زمینی با استفاده از تکنولوژی های خاص خود هستند و حتی قادر به جداسازی حفره و فلزات از یکدیگر میباشند.

بهترین دستگاه حفره یاب
بهترین دستگاه حفره یاب

بهترین دستگاه حفره یاب ، ایرانی است یا خیر

شاید بتوان معروف ترین دستگاههای حفره یاب تصویری خارجی را محصولات شرکت OKM آلمان دانست که با استفاده از تکنولوژی روز و انحصاری دارای درجه بالایی از اطمینان هستند اما استفاده از آنها در ایران با محدودیت ها و مشکلات فراوانی همراه است. مشکلاتی همچون قیمت بالا به دلیل نوسانات ارزی ، موانع قانونی واردات و به کار گیری ، نداشتن نمایندگی و به تبع آن خدمات پس از فروش در ایران ، مشکلات کمبود قطعات در صورت خرابی و … از جمله آنها است. در ایران شرکت های دارای مجوز اقدام به تولید این دستگاها کرده اند تا برخی از مشکلات ذکر شده در بالا را حل کنند. شرکت IKPV به عنوان بزرگترین و با سابقه ترین کمپانی نیز در راستای برآورده کردن نیاز های کاوشگران اقدام به ساخت فلزیاب پالسی با قابلیت حفره یابی کرده است.

کاربرد دستگاههای حفره یاب

برای بسیاری از کاوشگران دستگاه حفره یاب یکی از پیش نیاز های اصلی و مهم دفینه یابی است. با استفاده از این دستگاهها پیدا کردن مقبره های باستانی زیر زمینی بسیار راحت تر از گذشته است. در ایران به دلیل فرهنگ رایج تدفین در گذشته معمولا قبور دارای دفینه در عمق هایی بالاتر از ۳ متر قرار دارند و همچنین ورودی آنها در مکانی دورتر از خود قبر است و توسط تونل و راهرو به آن وصل میشود پس برای ورود به مقبره دارای دفینه لازم است تا ورودی آن و تونل های زیر زمین کشف شوند که به کمک حفره یاب ها این امکان وجود دارد. بهترین دستگاه حفره یاب مناسب برای این امور حفره یاب های دارای تکنولوژی GPR هستند اما کار با آنها بسیار سخت است و برای تفسیر تصاویر خروجی نیاز به دانش زمین شناسی دارد.

فلزیاب های پالسی تصویری دارای این تکنولوژی نیز از قدرت مناسبی برخوردار هستند و قادر هستند تا حفره ها را در عمق زمین تشخیص دهند و برای این کار نیاز به یک نرم افزار دارند که بتواند تصاویر خروجی را فیلتر کرده و خطا گیری کند و پس از پردازش نهایی حفره ، فلز ، فضاهای خالی و … را در تصاویر مشخص کند. در ادامه مقاله بهترین دستگاه حفره یاب به معرفی تعدادی از آنها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا