مقالات فلزیاب

بررسی کویل فلزیاب

بررسی کویل فلزیاب

قطعا همه ما به خوبی می دانیم که دستگاه های فلزیاب و گنج یاب ها مهم ترین و پر کاربرد ترین ابزار های موجود در عرصه دفینه یابی و گنج یابی می باشند. این دستگاه ها رنگ و بوی جدیدی به این عرصه داده اند. این روزها با استفاده از این ابزار ها؛ هر فردی به راحتی می تواند تنها با خرید فلزیاب و صرف زمان کافی به جهت یادگیری و تسلط بر نحوه استفاده از آن؛ به هر هدفی که در ذهن دارد؛ اعم از طلا، نقره، مفرغ، مس، آهن، الماس و غیره دست یابد. یک دستگاه  فلزیاب برای توانایی عملکرد صحیح و به طور کلی برای ردیابی اهداف؛ نیاز به قطعاتی همانند لوپ و یا کویل و یا دیسک فلزیاب دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا در کنار شما به بررسی کویل فلزیاب بپردازیم.

لوپ (کویل) فلزیاب چیست ؟

یک دستگاه فلزیاب همانند تمامی کالا ها و یا اشیا دیگر از اجزای مختلفی تشکیل شده است. بخش های مختلف یک دستگاه فلزیاب وظایف مختلفی دارند و با هر بخش دیگر ارتباط مستقیمی دارند. بخش های مختلف دارای وظایف با مرتبه اهمیت مختلف می باشند. موضوع و بخش مورد نظر ما؛ کویل می باشد. این بخش دارای اهمیت زیادی در ردیابی اهداف دارد. در واقع بعد از برد فلزیاب که فرمان اصلی ردیابی را صادر می کند؛ لوپ گنج یاب مهم ترین وظیفه را بر عهده دارد.

بررسی کویل فلزیاب
بررسی کویل فلزیاب

بررسی عملکرد کویل فلزیاب

این قطعه فرمان های صادره از برند دستگاه را به زمین ارسال می کند. فرکانس ها و یا در فلزیاب های پالسی؛ پالس های ارسالی از سمت برد فلزیاب؛ توسط کویل به زمین ارسال می شود. با برخورد و برگشت این پالس ها؛ دریافت مجدد آنها نیز توسط همین قطعه صورت می پذیرد. برای پردازش اطلاعات حاصله؛ اطلاعاتی همانند؛ مکان هدف؛ عمق هدف؛ جنس و حجم هدف و مواردی از این قبیل؛ لوپ آنها را به برد و جعبه اصلی دستگاه ارسال می کند. برد پس از پردازش آنها را توسط نمایشگر های تعبیه شده؛ آنها را به کاربرد نمایش و اطلاع می دهد.

انواع لوپ

  • کویل 25
  • کویل 55
  • کویل و یا کابل یک در یک

بررسی کاربرد کویل فلزیاب با سایز مختلف

هر کدام از لوپ هایی که در بالا معرفی کردیم دارای کاربرد و مصارف جدا گانه ای می باشد. در ابتدا بهتر است بدانید که تعداد کویل ها بر اساس سایز و شکل ظاهری آنها دارای انواع مختلفی می باشند. موارد بالا پر کاربرد ترین آنها می باشد. هر چند کاربرد آنها یکسان می باشد و تغییرات ظاهری آنها؛ تنها ترفند های تبلیغاتی بوده و تفاوتی در قدرت و یا نحوه عملکرد آنها نخواهد داشت. تنها نکته ای که دارای اهمیت زیادی می باشد و باید در زمان خرید لوپ در نظر داشته باشید؛ سایز آن ها می باشد. تفاوت سایز در لوپ ها تاثیر مستقیمی بر قدرت نفوذ و عمق کاوش دستگاه های فلزیاب دارد. کویل های 25 در اعماق کمتر و نزدیک تر به سطح زمین مورد استفاده قرار می گیرند.

شاید قدرت نفوذ کمتر را یک نکته منفی در این لوپ در نظر بگیرید؛ اما باید توجه داشته باشید که در عوض کاهش عمق کاوش این لوپ؛ قدرت تفکیک آن افزایش یافته است. کویل های 55 برای عمق های بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد و تا حدی حساسیت آن نسبت به اهداف کوچکتر کمتر می باشد. و در انتها کابل یک در یک؛ توانایی نفوذ بالایی دارند و قطعا برای اهداف بزرگ نیز مورد استفاده قرار می گیرند و تقریبا اهداف کوچک مانند یک سکه را سنس و حس نخواهند کرد. به طور کلی؛ برای تجربه یک کاوش حرفه ای؛ پیشنهاد ما به شما استفاده از هر سه مورد کویل خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا