مقالات فلزیاب

انواع گنج یاب و کاربرد هریک

انواع گنج یاب و کاربرد هریک

در مقاله های قبلی در مورد تفاوت گنج یاب با فلزیاب صحبت کرده ایم که مطالعه آن را به شما پیشنهاد میکنیم. به صورت کلی دستگاههای گنج یاب توانایی تشخیص و جداسازی طلا از سایر فلزات را دارا هستند و به عبارتی علاوه بر تشخیص هدف فلزی میتواند با ارزش بودن و بی ارزش بودن آن را نیز مشخص کند. دستگاههای گنج یاب به صورت کلی دارای دو سیستم کارکرد پالسی و مگنومتر هستند و سیستم های پالسی دارای عمق کاوش بیشتر و همچنین حساسیت کمتری به زمین های شور و معدنی داشته و از این رو برای کاووش در ایران و دفینه یابی و گنج یابی مناسب تر هستند. هدف بسیاری از افراد از خرید دستگاه گنج یاب پیدا کردن گنج است وپیشنهاد ما هم گنج یاب پالسی ! در ادامه با مقاله انواع گنج یاب با ما باشید.

انواع گنج یاب
انواع گنج یاب

انواع گنج یاب و کاربرد آنها در دفینه یابی

همانطور که در بالا ذکر شد دستگاههای گنج یاب را به صورت کلی به دو دسته گنج یاب پالسی یا PI و گنج یاب VLF تقسیم میکنند که هرکدام از آنها دارای زیر مجموعه های زیر است :

انواع گنج یاب تصویری و نحوه کار آنها

هرکدام از دستگاههای بالا به منظور خاصی به کار میروند و کار متفاوتی را انجام میدهند. گنج یاب تصویری به دستگاهی میگویند که میتواند از اهداف زیر زمین تصویری حدودی با دقت مناسب ارائه دهد. این تصویر به شکل طیف های رنگی متفاوت است و برای تفسیر آن باید دفترچه راهنمای فلزیاب خود را مطالعه کنید و از درست بودن تنظیمات فلزیاب قبل از شروع به کاوش اطمینان حاصل کنید. بیشتر فلزیاب هاب تصویری آلمانی بوده و ساخت شرکت OKM هستند که به عنوان تولید کننده اصلی انواع گنج یاب در آلمان و اروپا شناخته میشود. نرم افزار سه بعدی استفاده شده نرم افزار ویژوالایزر است و در اکثر فلزیاب های ایرانی نیز استفاده میشود.

گنج یاب نقطه زن و شعاع زن و ویزگی های آنها

گنج یاب نقطه زن به دستگاهی گفته میشود که علاوه بر تشخیص اهداف در زیر زمین قادر است تا محل دقیق آن را نیز مشخص کند و در صورت حفز چاله و پایین بردن آن اصطلاحا گیج نمیشود و میتواند محل هدف را مشخص کند. دستگاههای نقطه زن از مهمترین دستگاههای گنج یابی و دفینه یابی هستند که برای موفقیت نیاز هستند. گنج یاب های شعاع زن نیز قادر هستند که در یک محدوده باز و بزرگ محل حدودی هدف را مشخص کنند و برای ادامه کار به دستگاه نقطه زن نیاز است. دستگاههای شعاع زن دقیق نیستند و قادر به تشخیص عمق هدف نیز نمیباشند.

گنج یاب مگنومتر و مزایای آن

گنج یاب مگنومتر نسل جدید گنج یاب است و از سنسورهای قدرتمندی استفاده میکند که قادر است تا اهداف فلزی را در زیر زمین تشخیص دهد. انواع گنج یاب های تصویری موجود در بازار معمولا از این سیستم استفاده میکنند که دارای خطای بسیار کمتری نسبت به دیگر سیستم های است. فلزیاب های مگنومتر دارای کویل یا لوپ نیستند و از صفحه ای با سنسور برای یافتن فلزات استفاده میکنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا