آثار و نشانه ها

آب انبار ها در گنج یابی

آب انبار ها در گنج یابی

آب انبار ها در گنج یابی یکی از جاهایی که برای پنهان کردن دفینه ها مورد استفاده قرار می گرفت آب انبارهای قدیمی بود به شکل هم داخل آن و هم از بیرون در ۴ جهت اصلی به عنوان یک نشانه در ادامه مختصری از معماری و تاریخچه اون می پردازیم تا در مواجهه با این آثار آمادگی نسبی داشته باشیم. آب‌انبار حوض و یا استخر سرپوشیده‌ای است که برای ذخیره آب معمولاً در زیر زمین ساخته می‌شود .

در مناطق کم ‌آب و کویری آب انبار را از آب باران و یا جویبارهای فصلی پر می‌کنند .آب معمولاً در زمستان ذخیره شده و در تابستان به کار می‌رود . آب انبارها از جمله تأسیسات وابسته به قنات ها و کاریزها هستند . نحوه ساخت آب انبار ، تصفیه و عایق بندی آن با اصول مهندسی و علمی مطابقت دارد . برای تصفیه از روش‌های فیزیکی و شیمیایی استفاده می‌شود . ته نشین شدن مواد زاید ، اضافه کردن حجم مشخصی از نمک به منظور تجزیه آن و میکروب کشی توسط کلر آزاد شده ، استفاده از ترکیبات آهکی جهت گندزدایی و استفاده از کیسه‌های زغال به منظور بو گیری از جمله این روش‌ها است .

آب انبار ها در گنج یابی
آب انبار ها در گنج یابی

آب انبار ها را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

آب انبارهای همگانی

واقع در محله‌ها، کاروانسراها، روستاها و به صورت تک بنا در مسیر راه‌های کاروانی.

آب انبارهای خصوصی

درون خانه‌ها. نحوه استقرار آب انبارها در روستاها و شهرها به دلیل سهولت دسترسی به آب قنات و دسترسی بهتر مردم به آب بوده است.
آب انبارها از نظر شکل و نوع شاخت شامل موارد زیر می‌باشد:

  • آب انبارهای گنبدی گود
  • آب انبارهای کنده شده در کوهستان
  • آب انبارهای صلیبی و آب انبارهای کشیده

از معروفترین آب‌ انبارها آب ‌انبار شش‌ بادگیری و آب‌انبار تکیه امیر چخماق در شهر یزد در ایران است . در شهر گناباد نیز آب انبارهای عظیمی وجود داشته است که حداقل سه مورد آنها در توسعه شهری تخریب شده است . آب انبار مرکز گناباد در خیابان شریعت سابق تا سال ۱۳۶۳ شمسی فعال و مورد بهره برداری مردم بود . در زمستان آب برف و یخ را روانه این آب انبار می‌کردند و در تابستان آب سرد و خنک می‌نوشیدند به این آب انبار یخچال خانه هم می ‌گفتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا